Złomowanie auta to często najlepszy sposób na to, aby w pełni legalny i bezpieczny sposób pozbyć się swojego samochodu. Jest to rozwiązanie szczególnie opłacalne w przypadku pojazdów w bardzo złym stanie technicznym, oraz tych, które uległy wypadkowi i koszty naprawy przewyższają wartość auta. Oddanie go do kasacji to także sposób na to, aby zdobyć dodatkowe środki pieniężne. Jednak zanim zdecydujemy się na złomowanie auta warto dowiedzieć się wcześniej, jakie elementy można z niego wymontować.
Jak przebiega złomowanie niekompletnego pojazdu?
Decydując się na oddanie swojego niesprawnego lub niekompletnego pojazdu do kasacji trzeba przede wszystkim certyfikowaną stację demontażu pojazdu, która posiada stosowne zezwolenie wydane przez odpowiedniego dla konkretnej lokalizacji wojewodę. Taka stacja ma obowiązek przyjąć każdy pojazd, który nie nadaje się już do dalszej eksploatacji. Bardzo istotne jest jednak to, że tego rodzaju auto-szroty mogą zastrzec sobie, że przyjmują jedynie samochody o wadze nie mniejszej niż 90% masy wpisanej do dowodu rejestracyjnego. Oznacza to w praktyce, że należy uważać z wyjmowaniem z samochodu części na własną rękę, gdyż może to sprawić, że oddanie go do skupu będzie zdecydowanie mniej opłacalne.
W przypadku pojazdów niekompletnych, których waga będzie mniejsza niż ta wpisana w dokumentach stacja demontażu pojazdów może naliczać dodatkowe opłaty. Najczęściej jest to ustalona z góry kwota, którą należy zapłacić za każdy brakujący kilogram. Auto-szroty ustalają jej wysokość w sposób indywidualny, co oznacza, że opłata ta może różnić się znacząco. Warto więc wcześniej wykonać kilka telefonów do różnych stacji demontażu pojazdu i dopytać o tę niezwykle istotną kwestię.
Co można wyjąć z pojazdu przed oddaniem go do kasacji?
Złomowanie auta bez katalizatora jest możliwe i nie powinno stanowić większego problemu, o ile będzie to jeden z niewielu elementów, jakie zostaną z niego usunięte. Ważne jest bowiem, aby masa oddawanego na złom samochodu nie była mniejsza niż wspomniane już 90% masy wpisanej do dowodu rejestracyjnego. Dla renomowanych stacji demontażu pojazdu to, czy samochód posiada katalizator nie powinno mieć większego znaczenia.
Oprócz tego, że złomowane auto musi mieć właściwą wagę niezwykle istotne jest także to, aby posiadał on następujące elementy:
- całą karoserię, nawet jeśli jest ona poważnie uszkodzona. Bardzo ważne jest to, aby samochód posiadał część z wybitym numerem VIN zgodnym z tym wpisanym do dowodu rejestracyjnego,
- układ hamulcowy oraz koła,
- silnik wraz z skrzynią biegów,
- podwozie.
Oddanie pojazdu bez wymienionych wyżej elementów może być realne, ale wszystko zależy od konkretnej stacji demontażu pojazdu i jej wewnętrznych zasad. Trzeba jednak pamiętać o tym, że im mniej kompletny pojazd, tym złomowanie auta może być mniej opłacalne. Po oddaniu pojazdu na złom jego właściciel otrzymuje stosowne zaświadczenie o jego zezłomowaniu, a jego dowód rejestracyjny zostaje unieważniony. Takie dokumenty pozwalają na wyrejestrowanie pojazdu i anulowanie polisy ubezpieczeniowej.
Złomowanie auta- dlaczego warto się na nie zdecydować?
Oddanie auta na złom to doskonały sposób na to, aby pozbyć się samochodu, który nie nadaje się już do jazdy. Najczęściej jego naprawa znacząco przewyższa koszty naprawy, a sprzedaż ze względu na zły stan techniczny jest praktycznie niemożliwa. W takiej sytuacji złomowanie auta daje możliwość nie tylko pozbycia się go w legalny sposób, ale także otrzymania za niego zapłaty. Każdy taki pojazd jest wyceniany indywidualnie, a pod uwagę branych jest kilka najważniejszych czynników, takich jak rocznik czy ogólny stan techniczny.
Kwota, jaką można uzyskać za oddawane na złom auto zależy również od jego wagi. Jeśli jej ubytek będzie większy niż 90% deklarowanej w dowodzie rejestracyjnym wagi stacja demontażu pojazdów może doliczać opłatę w wysokości nawet 10 zł za każdy brakujący kilogram. Jeśli jednak samochód posiada zdecydowaną większość części może to okazać się bardzo opłacalnym rozwiązaniem, które pozwoli zasilić domowy budżet.