Zdobycie upragnionego prawo jazdy daje ogromną satysfakcję. W szczególności, jeżeli weźmie się pod uwagę ten fakt, że w obecnych czasach zdanie egzaminu państwowego wcale nie jest tak łatwym zadaniem. W trakcie kursu na prawo jazdy, każdy kursant na pewno będzie musiał nauczyć się parkować na różne sposoby. W końcu jedna z umiejętności, która w trakcie egzaminu będzie sprawdzana to ta odnosząca się do prawidłowego zachowania na parkingu. Jedna z rzeczy, której każdy kursant musi się nauczyć, to parkowanie równoległe. Czy trudno się go nauczyć?
O parkowaniu słów kilka
Zanim jednak przyjdzie przyjrzeć się temu, jak dokładnie wygląda parkowanie równoległe, warto zatrzymać się na pierwszym członie tego wyrażenia. Na samym parkowaniu. Dlaczego?
Po to, aby przypomnieć o tym, że w trakcie parkowania (w jakikolwiek sposób), należy zachowywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami drogowymi. Jest to jedna z podstawowych zasad, o jakiej zapomina wielu kierowców. Udowadniają to chociażby tym, że parkują w bramach lub na przejściach dla pieszych. Jeżeli już, to można zastawić tylko i wyłącznie własną bramę na posesję. Jednak nie można parkować w pobliżu przejścia dla pieszych. Kolejna uwaga – nie można parkować w miejscach, które dedykowane są dla osób niepełnosprawnych, jeżeli ktoś nie posiada stosownych uprawnień.
Bardzo ważne! Należy pamiętać o tym, że podczas parkowania należy używać kierunkowskazów. Zawsze. Bez wyjątku. Tak, aby inne osoby kierujące pojazdami miały świadomość tego, co aktualnie robi osoba siedząca za kierownicą w danym pojeździe. Kierowcy, którzy w trakcie manewru parkowania zapominają o tym, stwarzają zagrożenie nie tylko kolizji drogowej, ale także zdrowia i życia dla innych osób.
Należy również pamiętać o tym, że należy zachować odpowiedni odstęp pomiędzy samochodami. Tak, można parkować blisko siebie, ale tak aby nie utrudniać innym osobom przedostanie się do samochodu. W końcu chyba nikt nie chce, aby jego własny samochód został porysowany. Niektórzy robią to z premedytacją, widząc złe parkowanie innych osób. Takich sytuacji lepiej unikać.
Parkowanie po łuku o odpowiednim środku
Parkowanie równoległe to jeden z często wykonywanych manewrów, który wbrew pozorom nie należy do takich łatwych.
Tzn. doświadczeni kierowcy będą w stanie sobie na pewno z tym poradzić. Jednak Ci „młodzi”, którzy dopiero zdobywają doświadczenie, mogą mieć z tym spory problem. Chodzi bowiem o to, że wymaga ono zachowania odpowiedniej precyzji. Warto jednak przyłożyć się do nauki, ponieważ w zatłoczonych aglomeracjach miejskich, parkowanie po łuku (jak czasem nazywa się ten sposób manewru) będzie wykonywane bardzo często.
Parkowanie równoległe można wykonać na dwa sposoby – tyłem i przodem. Łatwiej wjeżdżać przodem, aczkolwiek są tacy, którzy wolą jednak drugą stronę. Zanim jednak zostanie rozpoczęty ten manewr, należy ocenić czy ma się odpowiednią ilość miejsca do dyspozycji. W szczególności, jeżeli ktoś ma do czynienia z większym pojazdem mechanicznym.
Parkowanie równoległe tyłem – krok po kroku
Oto instrukcja wykonania parkowania równoległego krok po kroku. Nie tylko dla tych, którzy chodzą na kurs prawa jazdy. Nie brakuje osób, które mają już odpowiednie uprawnienia. Jednak ich umiejętności w tej kwestii pozostawiają wiele do życzenia.
- Zanim zostanie rozpoczęty proces parkowania, należy sprawdzić czy za samochodem nie znajduje się inny pojazd. Jeżeli tak, lepiej zrezygnować z parkowania, aby na dłuższą chwilę nie wstrzymać ruchu. Wbrew pozorom, aby dobrze wykonać parkowanie równoległe, należy mieć kilka minut. W tym czasie cierpliwość kierowców znajdujących się z tyłu, może się szybko wyczerpać. Awantura nikomu nie jest potrzebna. Zamiast parkować, można zrobić kółeczko i powrócić w to miejsce za chwilę.
- Mając do dyspozycji odpowiednią przestrzeń do parkowania, należy włączyć kierunkowskaz.
- W następnym kroku należy zatrzymać samochód równolegle do tego, za którym kierowca chciałby zaparkować. Odległość pomiędzy dwoma samochodami powinna utrzymywać się w granicach od 30 do maksymalnie 50 cm.
- W tym momencie należy upewnić się, że przed własnym samochodem nie ma innych aut, które mogą poruszać się w przeciwnym kierunku. Jeżeli tak jest, należy zaczekać, aż auto lub inny pojazd wyminie i pojedzie dalej.
- Teraz należy ruszyć do tyłu, z jednoczesnym przekręceniem kierownicy w stronę, którą chce się zaparkować. Obrót kierownicy powinien nastąpić najszybciej jak się tylko da.Takiego zachowania wymagają wszystkie starsze pojazdy mechaniczne. Jeżeli ktoś ćwiczy lub ma auto, gdzie ma się do czynienia ze wspomaganiem kierownicy, należy skręcić kierownicę w skrajne położenie w kierunku miejsca parkingowego.
- Ruszając do tyłu, należy na bieżąco obserwować to, co dzieje się w lewym lusterku. To właśnie w nim pojawi się auto, które stoi za wybranym miejscem parkingowym. Jeżeli będzie on już widoczny w całości, to znak, że czas jak najszybciej prostować kierownicę do pozycji wyjściowej.
- Tak kierownicę (na wprost) należy utrzymać do momentu aż prawy narożnik parkowanego samochodu zrówna się z lewym narożnikiem samochodu z miejsca przed miejscem wybranym do parkowania.
- Teraz czas na to, aby skręcić kierownicę w kierunku przeciwnym niż na początku manewru. Do maksimum możliwości. W tym momencie samochód powinien gładko wjechać w wybrane na początku miejsce.
- Jeżeli samochód stoi nierówno, np. wystaje zbyt mocno na ulicę, teraz będzie czas na to, aby wykonać korektę. Samo wykonanie ewentualnych poprawek nie powinno wymagać konieczności wyjazdu z miejsca.
- Na samym końcu należy zgasić silnik, a także zaciągnąć hamulec ręczny.
Tak, aby mieć pewność, że samochód nie stoczy się na te znajdujące się za nim.
Parkowanie równoległe przodem – krok po kroku
Może i parkowanie równoległe przodem jest łatwiejsze do wykonania. Wymaga jednak posiadania odpowiedniej ilości miejsca. W przypadku parkowania tyłem nie jest ono tak potrzebne, dlatego polecane jest m.in. na wąskich uliczkach jednokierunkowych.
Jak wykonać parkowanie równoległe przodem? Oto krótka instrukcja krok po kroku.
- W pierwszym kroku należy włączyć kierunkowskaz, który będzie sygnałem dla innych kierujących, że będzie wykonywany proces parkowania.
- Należy zwolnić i zatrzymać pojazd w jednym miejscu.
- Należy teraz skręcić kierownicę w taki sposób, aby móc minąć równoległy pojazd zaparkowany po boku. Poziom skręcenia uzależniony jest od odległości dzielącej pojazd w ruchu od tego już zaparkowanego. Jeżeli odległość jest mała, należy skręcić kierownicę maksymalnie.
- Zbliżając się do krawężnika, należy zadbać o skręcenie kierownicy w przeciwną stronę. W ten sposób będzie można wyrównać się z pozostałymi pojazdami.
- Teraz należy się zatrzymać, aby móc się wycofać na biegu wstecznym. W ten sposób uda się zająć odpowiednią ilość miejsca na parkingu. To również dobry moment na to, aby wykonać korektę, jeżeli ktoś nie stoi prosto. Należy zrównać się z innymi pojazdami, aby nasz własny samochód nie wystawał poza linię.
Jakie są zasady parkowania równoległego?
Warto ćwiczyć parkowanie równoległe przodem i tyłem. Pomimo tego, że na początku może się ono wydawać wyzwaniem godnym zdobycia Mount Everest, to wcale tak nie będzie. Nabierając wprawy, z czasem będzie można parkować intuicyjnie. Jak to mówią – praktyka czyni mistrza.
Nie można także zapomnieć o tym, że bardzo ważne jest powolne parkowanie. Nigdy nie można się spieszyć, ponieważ w ten właśnie sposób będzie można uszkodzić własne auto lub innych osób. Parkowanie należy wykonać na pierwszym lub maksymalnie drugim biegu.
Zawsze należy parkować tak, aby nie zajmować dwóch miejsc parkingowych. Chyba, że dokonali już tego inni kierowcy, a następna osoba nie ma tak naprawdę wyjścia, aby postąpić inaczej. Nigdy nie można też zbyt blisko ustawiać się innych aut. Każdy kierowca musi mieć odpowiednie pole do manewru, aby wyjechać. W przeciwnym wypadku może zakończyć się to uszkodzeniem samochodu lub też wezwaniem straży miejskiej.
Wielu kierowców przekonało się już, że parkowanie równoległe przydaje się w przestrzeni miejskiej.