Samochody elektryczne cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie ma się czemu dziwić. W końcu to dzięki nim można zadbać o środowisko naturalne. Mniejsza ilość spalin to nie tylko ratunek dla natury, ale także dla człowieka. W końcu dzięki temu oddycha się dobrej jakości powietrzem. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, czy nikt nie będzie miał problemu z ładowaniem takich samochodów. O ile punkty paliw znaleźć można praktycznie na każdym kroku, o tyle stacja ładowania samochodów elektrycznych nie jest już tak powszechnym miejscem.
Mapa stacji ładowania elektrycznych samochodów
Nie oznacza to jednak faktu, że takich punktów ładowania w ogóle nie można spotkać. Owszem, istnieją takie miejsca, jakie na dodatek udostępnione są publicznie. Jak je znaleźć?
Korzystając z możliwości, jakie oferuje internet. W świecie wirtualnym można znaleźć mapki, gdzie takie mapki można znaleźć. Zarówno, jeżeli chodzi o Polskę, jak również inne kraje. Wchodząc na taką stronę, będzie więc można przekonać się, że każdy jest w stanie znaleźć w swojej okolicy stacje ładowania samochodów elektrycznych.
Patrząc na te mapy, można przekonać się, że do dyspozycji są punkty, jakie oznaczone są trzema różnymi kolorami. O co chodzi? Otóż:
- zielone – są to miejsca ogólnodostępne, jakie na ogól tworzone są przez instytucje państwowe lub przez osoby prywatne. Jednak niezależnie od tego, każdy będzie miał okazję do tego, aby podjechać i móc naładować baterię w swoim samochodzie. Najczęściej są to te punkty, jakie wykorzystją prąd AC. Oznacza to tyle, że samochód trzeba będzie ładować przez kilka godzin. Takie stacje ładowania samochodów elektrycznych spotkać można najczęściej w przestrzeni miejskiej, przy różnego rodzaju galeriach handlowych, restauracjach.
- pomarańczowy – miejsce, gdzie będzie można bardzo szybko naładować auto. Jest to możliwe dzięki temu, że wykorzystują one prąd DC. To właśnie dzięki temu pojazd „zatankuje” się do pełna w jedyne trzydzieści minut. Porównując je z punktami zielonymi, trzeba przyznać, że jest to spora różnica. Jednak takich punktów raczej nie spotka się w przestrzeni miejskiej. Tworzone są one na ogół przy drogach szybkiego ruchu, np. przy autostradach, :eSkach:, przy stacjach paliw.
- szary – są to na ogół stacje, jakie w chwili obecnej wyłączone są z użytku. Dzieje się tak np. poprzez awarię lub też z innego powodu (wszystkie stacje ładowania są aktualnie zajęte). Dzięki temu będzie można mieć pewność co do tego, jakie punkty w chwili obecnej omijać.
Korzystając z takiego narzędzia, zawsze będzie można odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie udać się po to, aby naładować swój pojazd elektryczny.
Stacje ładowania AC i DC
Skoro już było o tym wspomniane, to warto przyjrzeć się tym dwóm kwestiom nieco bliżej. Do dyspozycji są dwa rodzaje stacji – AC i DC. Czym one się różnią?
Stacja ładowania AC należy do tych wolniejszych. Moc dostępnych ładowarek to od 2,2 do 44 kW. Warto więc brać je pod uwagę wtedy, jeżeli ktoś a więcej czasu na ładowanie. Tzn. ktoś planuje udać się na zakupy do galerii handlowej i czas tam spędzony może wykorzystać do naładowania swojego pojazdu elektrycznego. Wiele hoteli daje również swoim gościom taką możliwość oferując im stacje u siebie. Goście udają się na spoczynek, a ich auta w tym czasie się ładują. Jeżeli ktoś jednak nie ma aż tak dużo czasu, powinien poszukać dla siebie punktu DC.
Stacja ładowania samochodów elektrycznych DC ładuje z mocą nawet do ponad 150 kW i prądem stałym. Warto postawić na takie miejsca, jeżeli ktoś wie, że „czas to pieniądz” i jak najszybciej musi jechać w swoją stronę. Szacuje się, że średni czas ładowania wynosi trzydzieści minut. Są jednak takie pojazdy, które ładują się zdecydowanie szybciej. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od tego, z jakim typem samochodu ma się do czynienia. To dlatego właśnie można znaleźć je w pobliżu autostrad i dróg szybkiego ruchu oraz węzłów komunikacyjnych.
Własna stacja ładowania samochodów elektrycznych
Skoro ktoś korzysta z takiego samochodu na co dzień, może pomyśleć o tym, aby taką stację ładowania samochodów „zbudować” we własnym domu. Właściwie, zbudować to dużo powiedziane. Wiele osób obawia się właśnie tego, że będzie musiało prowadzić skomplikowane prace budowlane, ale tak nie jest.
Każda osoba ma bowiem do dyspozycji kompaktowe wallboxy. To właśnie dzięki nim samochód można ładować z mocą do 22 kW. Co prawda, jest to duża inwestycja, ale będzie można przekonać się, że koszt zakupu zwróci się bardzo szybko. Wallboxy mają taką moc, że samochód ładować się będzie przez kilka godzin. Istnieje więc opcja pozostawienia auta do podłączenia zaraz po pracy lub na noc. Warto jednak skorzystać w tym przypadku z fachowego doradztwa, dzięki czemu będzie można wybrać odpowiednią stację ładowania aut elektrycznych dla aut.
Skoro mowa już o takiej inwestycji, to warto wskazać na to, że sprawdza się to świetnie razem z panelami słonecznymi. Właśnie tymi instalacjami, dzięki którym aktualnie możemy cieszyć się darmowym prądem. Tak, aby pobór energii elektrycznej dla samochodu nie okazał się dużym obciążeniem finansowym dla domowego budżetu.
Czy „elektryki” to dobry pomysł?
Wiele osób ma taki dylemat. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ zakup takiego pojazdu może okazać się nie lada wydatkiem. Tylko, że trzeba wziąć pod uwagę to, iż nawet na rynku aut używanych można znaleźć wiele ciekawych ofert, więc sam zakup nie będzie tak dużym wydatkiem. Jednak czy będzie to opłacalny zakup?
Oczywiście, że tak. elektromobilność jest doceniana z roku na rok. Wskazuje się na to, że samochody elektryczne są zdecydowanie tańsze w eksploatacji. Szacuje się, że jeden akumulator jest w stanie wytrzymać przez 10 lat – o ile wcześniej będzie on użytkowany w prawidłowy sposób. Może się więc to okazać sporą oszczędnością dla wielu osób. Warto wskazać na to, że koszt naładowania samochodu jest zdecydowanie niższy niż w przypadku zwykłych paliw. Szacuje się, że za przejechanie ok. 100 kilometrów autem z napędem elektrycznym, trzeba będzie przejechać ok. 9 zł. Prawda, że jest to bardzo niska kwota?
Nie można także zapomnieć o tym, że są to samochody, jakie są zdecydowanie tańsze, jeżeli chodzi o ich serwisowanie. Nie ma konieczności wymiany tak wielu elementów, a na dodatek nie trzeba regularnie pamiętać o wymianie płynów eksploatacyjnych. Wiele osób na pewno ucieszy się na myśl o tym.
Przywileje dla samochodów elektrycznych
Wiele osób podchodzi do zakupu takiego pojazdu zwracając uwagę na szereg przywilejów, jakie w związku z tym są dostępne. Jednym z nich jest chociażby podatek akcyzowy. Chodzi dokładnie o możliwość zwolnienia z tego podatku, która wynosi 3,1% od wartości pojazdu. Kolejna oszczędność, która skłania do poruszania się tego typu autami.
Wśród innych przywilejów można wymienić możliwość poruszania się buspasami (w końcu nie trzeba będzie stać w korkach), ale także brak konieczności opłacania miejsc postojowych. Nie każda osoba zdaje sobie nawet sprawę z tego, że ma do dyspozycji tyle przywilejów, jakie są w stanie pozytywnie wpłynąć na posiadane finanse. Nie można także zapominać o dofinansowaniach, jakie dostępne są dla osób, które przymierzają się do zakupu. Tych programów zapewniających dodatkowe środki finansowe, jest coraz więcej.
Jaki samochód elektryczny wybrać?
Pytanie, które jest numerem jeden, jeżeli chodzi o zakup elektryka.
Pod uwagę na pewno należy wziąć indywidualne potrzeby, dzięki czemu będzie można określić zasięg i czas ładowania. Inne potrzeby będą mieć osoby, jakie pojazdu używają tylko sporadycznie, a inne Ci, którzy każdego dnia pokonują wiele kilometrów własnym autem. To ta druga grupa odbiorców na pewno będzie chciała uwzględnić w przyszłości stacje DC.
Należy również sprawdzić to, jak samochód elektryczny sprawdzał się w testach, jakie były przeprowadzone przez Insurance Institute for Highway Safety (IIHS). Chodzi bowiem o to, aby mieć pewność, że czyjś samochód będzie bezpiecznie zachowywał się na drodze. Jest to w szczególności ważne, jeżeli pojazdem mają podróżować dzieci.