Żyjemy w dobie rozwijających się w szybkim tempie technologii, które w wielu obszarach stoją już na bardzo wysokim poziomie. Goszczą one w większości sfer naszego życia, zarówno prywatnego, jak i zawodowego, w znaczącym stopniu je ułatwiając. Nie inaczej jest z motoryzacją, która stanowi jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin w aspekcie rozwoju i adaptacji nowinek technicznych. Widać to nie tylko po ogromnej ilości różnych segmentów i modeli pojazdów, opuszczających linie produkcyjne, ale również w bogactwie wersji wyposażeniowych aut, które mamy do dyspozycji. Wszystko to jest wypadkową liczby różnych udogodnień, które z powodzeniem mogą być montowane w nowych samochodach, uprzyjemniając użytkowanie pojazdu.
Tempomat – jedna z praktyczniejszych innowacji w aucie
Pośród wielu przydatnych unowocześnień, spotykanych w samochodach, niewątpliwie bardzo atrakcyjną opcję dla wielu kierowców stanowi tempomat. Jeszcze kilkanaście lat temu tego typu gadżet, w przypadku aut osobowych, spotykany był tylko w modelach bardziej luksusowych. Kojarzył się również z pojazdami ciężarowymi, ułatwiając ich kierowcą pokonywanie długich dystansów.
Obecnie tempomat jest montowany w większości modeli samochodów, często również tych z najniższych segmentów. Służy on do utrzymywania stałej prędkości pojazdu, bez konieczności używania pedału gazu przez kierowcę. Jest to więc urządzenie, które tak steruje parametrami układu napędowego, aby ustawiona przez użytkownika auta prędkość była cały czas zachowana, niezależnie czy jazda odbywa się po płaskiej drodze, czy np. po wzniesieniach.
Tego typu innowacja została wynaleziona w roku 1945, ale zaczęła być powszechnie stosowana w latach 60. ubiegłego wieku. Z początku taką opcję można było spotkać głównie w autach amerykańskich. Z racji bowiem specyfiki tamtejszych dróg i dalekich odległości między poszczególnymi miastami czy stanami, tempomaty znacząco ułatwiały długie podróże. Te swego rodzaju sterowniki działały na zasadzie mechanicznej. Jednak jak wiele urządzeń, również i one uległy udoskonaleniom. W dzisiejszych czasach sterowanie parametrami napędu pojazdu odbywa się już elektronicznie.
Jak działa tempomat?
W autach spotkać można obecnie różne wersje tempomatów. Zasadę działania tych urządzeń najlepiej więc przedstawić przy jednoczesnym scharakteryzowaniu wszystkich ich rodzajów, a dzieli się je na:
- tempomat tradycyjny CCS (Cruise Control System),
- tempomat adaptacyjny ACC (Adaptive Cruise Control),
- tempomat przewidujący PCC (Predictive ruise Control).
Pierwszy rodzaj jest standardowym systemem, który utrzymuje jedynie zadaną prędkość, nie posiadając przy tym żadnych dodatkowych funkcji. Tak więc w przypadku konieczności zmniejszenia szybkości auta, kierowca musi użyć pedału hamulca. Co innego w przypadku tempomatów adaptacyjnych. Są to już nowocześniejsze i bardziej rozbudowane rozwiązania, które oprócz kontroli prędkości, również wyhamowują samochód, utrzymując odpowiedni dystans do pojazdu poprzedzającego. Jest to możliwe dzięki wbudowanym z przodu auta radarom, które skutecznie monitorują samochody jadące przed nami i tak regulują prędkość, by zachować bezpieczną odległość.
Tempomat przewidujący to z kolei opcja montowana często w pojazdach ciężarowych i wykorzystująca do swojego działania technologię GPS. Daje to możliwość przewidywania przez tego typu układy warunków drogowych na odległości poprzedzających nas dwóch kilometrów. Daje to możliwość anulowania ustawionej prędkości oraz zmiany biegów przez system PCC w przypadku wystąpienia takiej konieczności.
Jak tempomat wpływa na komfort jazdy?
O tym, że użycie tempomatu powoduje zwiększenie wygody podróżowania, można przekonać się szczególnie w przypadku dłuższych wypraw autostradami lub drogami ekspresowymi. To właśnie w takich warunkach szczególną ulgę poczują kierowcy, którzy nie będą zmuszeni do częstego używania pedałów.
Nogi w tym przypadku będą o wiele bardziej wypoczęte niż po jeździe samochodem nieposiadającym takiego systemu. Również pasażerowie powinni odczuć większy komfort z podróżowania, z uwagi na łagodną zmianę prędkości auta z włączonym tempomatem adaptacyjnym.
Istotnym aspektem jest również fakt, że podczas jazdy z aktywnym tempomatem, możemy też zauważyć niższe spalanie paliwa przez auto. Szczególnie jeśli droga jest w miarę równa, a ruch na niej nie jest bardzo duży. Takie warunki bowiem sprawiają, że auto nie musi często hamować i przyspieszać, a więc tempomat przez dłuższy czas może utrzymywać stałą prędkość, co przekłada się na bardziej ekonomiczną jazdę.
W którym miejscu szukać włącznika tempomatu?
Znalezienie przycisków odpowiadających za obsługę tego urządzenia nie powinno stanowić większej trudności. Najczęściej są one umieszczone na kierownicy. Są oznaczone charakterystycznym symbolem małego prędkościomierza ze wskazówką, a obok można dojrzeć przyciski z napisami „SET” oraz „RES”, służące do ustawiania i resetowania zadanej prędkości. W niektórych modelach aut takie przełączniki mogą znajdować się na osobnej dźwigni przy kierownicy lub na desce rozdzielczej.