Człowiek generuje każdego roku coraz większe ilości śmieci. Jest to udowodnione naukowo i nawet nie ma co zaprzeczać w tej kwestii. Zalegające śmieci stanowią zagrożenie dla całej planety. To dlatego tak dużo mówi się o tym, aby nadać drugie życie tym odpadom. Dzięki temu ich ilość się zmniejszy, co też nie będzie stanowić tak poważnego zagrożenia. Warto więc pomyśleć nie tylko o segregacji odpadów, ale ich oddawaniu do odpowiednich punktów – na czym również będzie można zarobić.

Recykling tworzyw sztucznych

To właśnie dlatego warto odwiedzić skup tworzyw sztucznych. Po to, aby móc zarobić „kilka groszy” – tak jak to kiedyś było w przypadku makulatury. O ile kiedyś tylko takie punkty cieszyły się dużą popularnością, tak teraz jest w przypadku plastików.

Skup tworzyw sztucznych samodzielnie lub przy pomocy innych firm wykonuje recykling, który może odbywać się na dwa sposoby:

  • ze zmianą struktury chemicznej- nazywany także recyklingiem surowcowym. Działania polegają na degradacji tworzywa do związków niskocząsteczkowych lub do związków wyjściowych. Te działania można podzielić na kolejne grupy, czyli na metanolize, glikolizę, hydrolizę lub na pirolizę i zagazowanie.
  • bez zmiany struktury chemicznej – recykling materiałowy, który polega rozdrobnieniu odpadów w celu uzyskania regranulatu lub recyklatu. Ważne jest jednak to, aby spełniał on określone wymagania. W tym przypadku ma się najczęściej do czynienia z opakowaniami foliowymi lub butelkami plastikowymi.

Czy całe tworzywo sztuczne może zostać poddane recyklingowi?

I tak i nie. Wszystko zależne jest od tego, z jakim dokładnie materiałem ma się do czynienia i jaki jest jego stopień zanieczyszczenia. Chodzi bowiem o to, że niektóre plastiki są poddawane spalaniu. Może nie da się z nich już nic wykonać, jednak możliwe będzie odzyskanie energii cieplnej, jaka zawarta jest w tych tworzywach sztucznych.

A co można wykonać z innych, realnie odzyskanych plastików? Wiele. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że butelka plastikowa, którą aktualnie trzyma w ręce, pochodzi właśnie z recyklingu – co jest teraz bardzo modne. Oprócz tego, z takich materiałów powtórnie odzyskanych, wykonuje się: wiadra, kanistry, pojemniki, doniczki, elementy wyposażenia samochodów, pudełka na płyty CD, ekrany przeciwhałasowe, folie, meble, meble ogrodowe, ławki miejskie, itd. Właściwie to można powiedzieć, że dzięki takim działaniom można tak naprawdę wykonać wszystko to, co oddaje się do skupu tworzyw sztucznych.

Skup tworzyw sztucznych – zalety istnienia

Aby zdać sobie sprawę z tego, dlaczego takie punkty są tak ważne, warto opowiedzieć sobie trochę o tym, jak ważny jest recykling tworzyw sztucznych. Jakie zalety mają tego typu działania? Jednym z powodów jest m.in. fakt, że tworzywo sztuczne zalicza się do tych, jakie najdłużej rozkładają się w środowisku. Szacuje się, że jedna butelka plastikowa rozkładać się może przez setki lat. Proces ten będzie się wydłużał, jeżeli ma się do czynienia z naprawdę grubym plastikiem.

Możliwe jest dzięki temu wytworzenie nie tylko innych materiałów. Energia, która odzyskiwana w procesie utylizacji jednej torebki foliowej pozwala na to, aby zwykła żarówka mogła świecić się przez dziesięć minut. Jeżeli przetworzy się to przez ilość torebek, jakie na co dzień się wywala, będzie to naprawdę imponująca ilość czasu. Tym bardziej więc warto o tym pomyśleć. Niekontrolowane pozbywanie się tworzyw sztucznych stanowić może zagrożenie. To dlatego warto świadomie podejść do tego tematu, aby zadbać o środowisko naturalne i o własne zdrowie.

Tym bardziej że recykling tworzyw sztucznych pozwala także na wykonanie paliw alternatywnych.

Jakie tworzywa sztuczne można oddać do skupu?

Teoretycznie wszystkie. Praktycznie warto jednak zapytać po to, aby nie okazało się, że ktoś będzie musiał do domu wracać z workiem plastikowych śmieci, których będzie chciał się pozbyć przy pierwszej, nadarzającej się okazji. Niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej prowadzącej dany skup lub też dzwoniąc do nich. Z reguły do utylizacji oddaje się pojemniki, butelki plastikowe, jak i foliowe torebki oraz nakrętki. Może się też okazać, że dany skup ogranicza się tylko do wybranych produktów. Dlatego warto zapytać, aby mieć całkowitą pewność co do tego, co chce się oddać.

Warto jednak zadbać o to, aby wszystkie tworzywa sztuczne były czyste. Takie będzie łatwiej segregować. Brudne śmieci stanowić mogą nie lada utrudnienie. Nie oznacza to faktu, że wszystko trzeba będzie teraz myć. Można jednak wrzucać je bezpośrednio po zużyciu do worka, gdzie na pewno tak mocno się nie ubrudzą.

Podsumowanie

Jak wiec widać, wizyta w skupie tworzyw sztucznych, może się okazać opłacalna. Tym bardziej że każdego roku generowana jest coraz większa ilość śmieci plastikowych. Po co więc wyrzucać wszystko do śmietników. Jedna butelka plastikowa rozkłada się 500 lat. Torebka foliowa 120 lat. Takie liczy powinny dać do myślenia każdemu człowiekowi, który chciałby zachować środowisko naturalne w najlepszej postaci.