Intensywnie eksploatowane samochody z czasem coraz mniej będą nadawać się już do użytku. Każdy kierowca widzi, że nadchodzi ten moment, kiedy utrzymanie pojazdu jest nieopłacalne. Czas na to, aby pozbyć się samochodu w jednej z legalnych sposobów, odwiedzając stację demontażu pojazdów. Korzystanie z usług nielegalnie prowadzonego złomowiska, może kierowcy narobić tylko dodatkowych problemów.

Czy to czas na złomowisko?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czy to już ten moment, aby odwiedzić firmę oferującą demontaż pojazdów. Oto kilka wskazówek, które są w stanie powiedzieć, że warto jednak pomyśleć o odwiedzeniu tego miejsca. Mowa tu o sytuacji, kiedy:

  • brak korzystania ze starego samochodu, które stoi na podwórku lub na parkingu. Fakt, że ktoś z niego nie korzysta, nie oznacza tego, że nie należy opłacać składek na OC. Chociażby z tego względu należy jak najszybciej zutylizować legalnie samochodu, aby móc oszczędzić na opłacaniu OC.
  • szkoda całkowita, która została stwierdzona przez towarzystwo ubezpieczeniowe po kolizji, naprawa samochodu jest w tym momencie zupełnie nieopłacalna,
  • zły stan techniczny pojazdu, który może stanowić zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego,
  • problem ze sprzedażą samochodu, za co odpowiedzialny jest zły stan techniczny pojazdu.

Dokumenty potrzebne w stacji demontażu pojazdu

Do wizyty w takim miejscu należy się odpowiednio przygotować, mając przy sobie odpowiednie dokumenty. Bez ich obecności nie ma szans na to, aby móc dopiąć wszystkie formalności. Do tego pracownik odmówi przyjęcia samochodu na złomowisko. Oto lista dokumentów, jakie należy mieć ze sobą:

  • dowód rejestracyjny – ewentualnie może to być inny dokument potwierdzający prawdziwość danych, który został wystawiony przez wydział komunikacji, jeśli dowód został skradziony, zniszczony lub zatrzymała go policja,
  • dowód osobisty
  • kartę pojazdu, jeżeli ta była wcześniej wydana,
  • umowa kupna-sprzedaży, potwierdzającą prawo do nabycia danego samochodu, taki dokument powinien mieć każdy kierowca tak długo, dopóki samochód nie zostanie przekazany dalej lub nie zostanie oddany do stacji demontażu pojazdów,
  • upoważnienie od osób, jakie faktycznie są właścicielami pojazdu, jednak z pewnych przyczyn nie są w stanie samodzielnie pojawić się na złomowisku,
  • wpis do ewidencji działalności gospodarczej, jeśli samochód jest zarejestrowany na firmę.

Legalnie działająca stacja demontażu pojazdu

Jej sprawdzenie to podstawa do działania. Tylko w ten sposób będzie można mieć pewność, że bez trudu uda się dopełnić wszystkich formalności. Również tych, jakie związane są z wyrejestrowaniem pojazdu, który został oddany do stacji demontażu pojazdów. Legalna firma to ta, która posiada zezwolenie na działalność wydane przez marszałka województwa. Jeżeli ktoś nie wie, czy dana firma owe pozwolenie posiada, zawsze może skorzystać z informacji, jakie zawarte są na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego.

Nie brakuje bowiem miejsc, które nie prowadzą legalnej działalności. Trzeba uważać na takie miejsca, ponieważ mogą one wykorzystać samochód do działań przestępczych. Do tego nic nieświadoma osoba może zostać wezwana przez urząd skarbowy do zapłacenia zaległego podatku z naliczonymi odsetkami. Takich sytuacji nie brakuje w Polsce, dlatego zawsze należy postępować z należytą ostrożnością.

Oddanie samochodu nie stanowi problemu. Pracownik na pewno będzie chciał sprawdzić, czy wyżej wymienione dokumenty są obecne. Sam również jest zobowiązany do tego, aby wystawić pewne dokumenty, jakie będą pomocne przy odzyskiwaniu m.in. nadpłaconych składek w ubezpieczalni. Opuszczając złomowisko należy się upewnić, czy już były właściciel samochodu otrzymał:

  • unieważnienie dowodu rejestracyjnego, tablic i karty pojazdu.
  • zaświadczenie będące dowodem na to, że samochód jest na złomowisku. Dokument wystawiany jest w trzech kopiach. Jedna zostaje na złomowisku., druga trafi do urzędu wojewódzkiego (kiedy kierowca ją tam zaniesie), a trzecia zostaje w rękach kierowcy.

Czy na złomowaniu samochodu można zarobić?

Tak. Nie można się jednak spodziewać, że będą to wielkie pieniądze. Na pewno nie uda się odzyskać wartości samochodu. Z reguły w stacji demontażu pojazdu płaci się za każdy kilogram auta. Cena za kg różnić się może od tego, z jakim rodzajem pojazdu ma się do czynienia. W przypadku samochodów osobowych jest to ok. 40 gr za jeden kg, samochody dostawcze – ok. 70 gr za kg. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od tego, z jakim złomowiskiem ma się do czynienia. Jeżeli ktoś chciałby być pewny tego, że jest w stanie zarobić jak najwięcej, wcześniej powinien zapoznać się z cenami, jakie z reguły umieszczane są na stronie internetowej.

Wizyta w stacji demontażu pojazdów nie będzie zajmowała dużo czasu. Warto jednak podejść do tego na poważnie, aby mieć pewność co do tego, że wszystko zostanie załatwione zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Również dzięki temu można zatroszczyć się o środowisko naturalne, które w niezmienionej formie, będzie mogło wytrwać kolejne lata.