Podczas przygotowań do egzaminu na prawo jazdy kierowcy dowiadują się o tym, jakie jest niezbędne wyposażenie każdego samochodu. Instruktor będzie cierpliwie tłumaczył m.in. o tym, jakie światła są do dyspozycji w samochodzie. Można być niemal pewnym tego, że usłyszeć będzie można o światłach mijania. Warto pochylić się nad nimi nieco dłużej, ponieważ nowoczesne światła mijania są odpowiedzialne za poprawę widoczności i komfortu jazdy wszystkich kierowców.
Światła krótkie
Niekiedy można usłyszeć o światłach krótkich. Jeżeli ktoś faktycznie spotka się z tą nazwą, to musi wiedzieć, że ma do czynienia po prostu ze światłami mijania, jakie służą do jazdy dziennej. Należy o nich pamiętać, ponieważ ich użycie określone jest ściśle przez obowiązujące przepisy prawa. Są one ważne, ponieważ używa się ich w dzień, a także w nocy. Trzeba o nich pamiętać także wtedy, jeżeli ma się do czynienia z jazdą w ograniczonych warunkach widoczności.
Dlaczego są one tak ważne? Ponieważ pomagają lepiej doświetlić pobocze. Całkiem możliwe, że nawet zawodowi kierowcy nie zauważyli tego, jak one świecą. Światła mijania dają większą ilość promienia na pobocze, a nie na środek drogi. Dzięki temu żaden kierowca, który jedzenie z naprzeciwka, nie musi obawiać się tego, że zostanie oślepiony. Za to właściciel każdego samochodu może być pewien tego, że bez trudu ujrzy wszystkie znaki, jakie można znaleźć na poboczu, a także inne niebezpieczeństwa, które mogą zakłócić jazdę. Mowa tu także o pieszych, którzy poruszają się poboczem – w szczególności, jeżeli ma się do czynienia z mniejszymi miejscowościami, jak również drogami, które znajdują się poza miastami.
Światła znajdujące się z przodu samochodu
Światła mijania znajdują się z przodu samochodu. Na próżno szukać ich z tyłu pojazdu mechanicznego. Jest to także podpowiedź dla osób, jakie przygotowują się do egzaminu na prawo jazdy. Jeżeli egzaminator zapyta o nie podczas spotkania, to nie należy iść na tył, ponieważ może zostać to uznane za błąd, który wyeliminuje z dalszego egzaminu.
Korzystając z dwóch świateł mijania, jakie znajdują się na przedzie samochodu, można na ogół oświetlić przestrzeń, która znajduje się na dziesięć metrów do przodu. Chociaż są i takie pojazdy, jakie są w stanie dać promień światła jeszcze większy. Jednak to dziesięć metrów to taka optymalna ilość, która jest w stanie poprawić widoczność i komfort podczas jazdy. W szczególności, jeżeli mowa o ciemności. Warto jednak przypomnieć o tym, że jeżeli kierowca porusza się poza miastem, w nocy i z naprzeciwka nie jedzie żaden inny pojazd, można używać świateł długich. Trzeba jednak pamiętać o natychmiastowej zmianie, jeżeli z naprzeciwka pojawi się inny pojazd. Światła długie mają bowiem taką moc, że mogą oślepiać innych kierowców.
Warto zwrócić uwagę na to, aby w światłach mijania zamontować odpowiednie żarówki. Wskazówki co do tego, jakie światła są najlepsze, można na ogół znaleźć na stronie producenta samochodu. Chodzi tu bowiem o to, aby żarówka była w stanie znieść panujące warunki termiczne. Musi ona także dać odpowiednią ilość światła, aby faktycznie całość mogła pozytywnie wpływać na jazdę samochodem. Tak, aby móc bez problemu dostrzec wszystko to, co znajduje się na drodze, jak również na poboczu.
Słup światła skierowany pod kątem w dół
Chcąc być pewnym tego, że ma się włączone światła mijania, należy spojrzeć na kontrolki wyświetlane na desce rozdzielczej. Jeżeli świeci się tam słup światła skierowany pod kątem w dół, to znaczy, że są one włączone. Jeżeli taka ikona się nie świeci, to trzeba je włączyć. Nie powinno to stanowić dla nikogo problemu. Są to bowiem drugie światła, jakie w większości samochodów znajdują się zaraz światłach pozycyjnych. Aby mieć pewność, że tak faktycznie jest, faktycznie warto zapoznać się z instrukcją, jaka zawsze dołączona jest do każdego pojazdu mechanicznego. Niby człowiek dobrze zna swój samochód, ale czasem podstawowe kwestie techniczne stają się ogromnym problem. Można dodać, aby papiery od samochodu, jeżeli tylko istnieje taka możliwość, zawsze mieć przy sobie. Tak dla pewności, jeżeli będzie się miało do czynienia z usterką lub inną, kłopotliwą dla kierowcy sytuacją.
Co o światłach mijania należy wiedzieć?
Chcąc upewnić się czy światła mijania są włączone, jak już było mówione, należy spojrzeć na deskę rozdzielczą. Warto podpowiedzieć, że dokładnie należy szukać zielonej kontrolki. Starsze samochody nie zawsze w takie światła były wyposażone – co stanowi nie lada ciekawostkę. Jednak w dobie obecnie panujących przepisów drogowych, takie sytuacje nie są dopuszczalne. Nie tylko na polskich drogach, ale także w wielu innych miejscach. Do uruchomienia świateł mijania potrzebny jest przełącznik, który na ogół znajduje się po lewej stronie kierownicy. Wszystko jednak uzależnione jest od tego, z jakim dokładnie samochodem ma się do czynienia.
Czy nie patrząc na deskę rozdzielczą, można rozpoznać włączenie świateł mijania lub ich brak? Oczywiście, że tak. Osobom, które nie mają odpowiedniego doświadczenia, może sprawiać to pewną trudność. Z czasem będzie można się do tego przyzwyczaić i bezbłędnie rozpoznać czy są one włączone. Otóż światła mijania emitują asymetrycznie padające promienie na boki. Do tego nie jest ono tak mocno oślepiające. Będzie można na nie bez trudu patrzeć. Dla porównania można włączyć sobie światła długie, aby zobaczyć, że pomiędzy jednymi a drugimi jest spora różnica.
W nowszych samochodach ma się do czynienia z opcją auto, którą warto wspomnieć. Pojazdy mechaniczne bazują na takiej technologii, że samodzielnie dopasowują światła do warunków, jakie panują na drodze. W szczególności, jeżeli mowa jest o ciemności lub ulewach, z jakimi ma się niekiedy do czynienia.
Jazda bez świateł mijania
W Polsce jazda bez świateł mijania jest niedopuszczalna. Nie można sobie na to pozwolić. Jeżeli kierowca będzie jeździł w ten sposób, może spodziewać się nałożenia mandatu finansowego. Do tego na pewno zostaną przyznane punkty karne. Taryfikator punktów karnych wciąż się zmienia, więc warto w internecie poszukać informacji odnoszących się do tego, ile za taki występek można „zarobić”. Pewnie każdy kierowca szanuje swoje pieniądze, więc lepiej unikać takich sytuacji, jakie mogą negatywnie odbić się na finansach.
W 2022 roku kara za brak świateł mijania wynosiła 100 złotych i 2 punkty karne. Mało? To fakt. Ale kilka takich mandatów stanowić może jednak duże obciążenie dla budżetu domowego. Do tego jeszcze punkty, jakie sprawią, że kierowcy zbliżą się do „magicznej” granicy 24. Lepiej takich sytuacji unikać, aby prawo jazdy nie zostało zatrzymane.
Mówiąc o mandatach finansowych, należy wskazać na jeszcze jedno przewinienie, jakie dość często zdarza się kierowcom. Brak świateł w porze nocnej lub jadąc tunelem. W przypadku braku świateł w takich sytuacjach mandat (w 2022 roku) wynosił 200 zł i 4 pkt karne. Zdecydowanie więcej. Dlatego należy jeszcze raz podkreślić to, że trzeba na to uważać. Wsiadając do samochodu zawsze należy sprawdzić czy wszystkie światła są włączone i można bez problemu włączyć się do ruchu.
Uszkodzone światła mijania
No cóż, nie zawsze idzie przewidzieć taką sytuację. Wielu kierowców nie ma zwyczaju obchodzić swojego samochodu przez rozpoczęciem jazdy, aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Wsiada się, sprawdza kontrolki i jedzie. A tu nagle kontrola drogowa, ponieważ policjant zauważył brak świateł/światła mijania. Co zrobić w takiej sytuacji, jeżeli kontrolka na desce się świeci? Najprawdopodobniej żarówka została przepalona i trzeba będzie ją wymienić. Jeżeli kierowca będzie w stanie zrobić to na miejscu, uniknie wręczenia mandatu. W innym przypadku policjant nie tylko wręczy mandat, ale zatrzyma także dowód rejestracyjny do czasu, aż nowa żarówka zostanie zamontowana.
Jak więc widać, warto pilnować swoich samochodów. Może nie zawsze, ale przynajmniej raz na jakiś czas warto sprawdzić, czy w samochodzie faktycznie palą się odpowiednie światła. Dzięki temu będzie można uniknąć nieprzyjemności na drodze.