Kupując samochód używany zwykle nie mamy najmniejszego pojęcia na temat jego przeszłości. Oczywiście od tej zasady są pewne odstępstwa, chociażby wtedy, gdy auto odkupujemy od osoby z grona rodziny czy znajomych. Co do zasady zdarza się to bardzo rzadko. Zwykle nasz zakup realizujemy w ciemno, posiadając jedynie te informacje, które przekazuje nam sprzedający. Czym jest historia pojazdu? Jak ją sprawdzić? Dlaczego znajomość historii auta jest tak ważna? Zostań z nami i dowiedz się (prawie) wszystkiego na ten temat!
Czym jest i co znajduje się w historii pojazdu?
Historia pojazdu to ogół informacji na temat przeszłości danego samochodu. Zwykle są to takie zagadnienia jak chociażby podstawowe parametry techniczne pojazdu. Dostęp do takich informacji jest darmowy, jeżeli skorzystamy z oficjalnej rządowej strony internetowej. O tym wspomnimy szerzej w dalszej części tekstu. Dodatkowo w historii auta można odnaleźć informacje na temat badań technicznych, odnotowanego przebiegu, zmian właścicieli, czy zgłoszonych kolizji drogowych. Rozszerzeniem bazy danych mogą być specjalne raporty, które możemy wykupić dla danego egzemplarza, zwykle podając wyłącznie numer VIN interesującego nas auta. W takich raportach często mogą kryć się naprawdę cenne informacje, na przykład fotografie uszkodzeń pojazdu czy szczegółowe dane odnośnie stanu technicznego auta. Niestety w przypadku niektórych samochodów raport nie ujawni zbyt wielu faktów, dlatego przed zakupem usługi warto zasięgnąć informacji, czy zakupiony raport faktycznie będzie dla nas przydatny.
Jak sprawdzić historię pojazdu?
Istnieje kilka różnych metod, które pozwalają na poznanie informacji na temat historii danego egzemplarza pojazdu. Pierwszą z nich jest polska, rządowa strona www.historiapojazdu.gov.pl, która wymaga podania numeru VIN, numeru rejestracyjnego oraz daty pierwszej rejestracji. W efekcie otrzymamy podstawowe dane techniczne auta, a także informacje dotyczące przeglądów technicznych, wskazań przebiegu w poszczególnych latach, czy też zmian właścicieli. Warto w tym miejscu wspomnieć, że strona rządowa jest w pełni bezpłatna i dostępna dla wszystkich internautów, co z pewnością jest jej ogromną zaletą. W systemie nie znajdziemy natomiast danych dotyczących historii serwisowej. W tym celu możemy zwrócić się do autoryzowanego serwisu obsługi. Specjaliści zatrudnieni w ASO z łatwością mogą ustalić, czy pojazd był regularnie serwisowany, jakie awarie zostały odnotowane w systemie, a także mogą potwierdzić oryginalność przebiegu auta. Każda z tych informacji może być naprawdę istotna w procesie decyzyjnym, ponieważ pozwoli lepiej oszacować faktyczny stan samochodu i ryzyko wystąpienia ewentualnych awarii.
Dlaczego sprawdzanie historii auta jest tak ważne?
Informacje, które możemy pozyskać sprawdzając historię pojazdu, są wyjątkowo istotne, ponieważ pozwalają poznać prawdziwą przeszłość danego egzemplarza. Mowa tu zarówno o jego ewentualnej przeszłości powypadkowej, ale także przebiegu, czy innych odnotowanych zagadnieniach. Rzetelna kontrola historii pojazdu może więc uchronić nas przed zakupem uszkodzonego, powypadkowego samochodu, nawet w sytuacji, gdy sprzedający zataił przed nami ten niewygodny dla niego fakt. Baza informacji dostarczy także wiedzy na temat przebiegu, który odnotowywany jest w trakcie badań technicznych w Stacji Kontroli Pojazdów, jak i podczas kontroli drogowych przeprowadzanych przez policję. Dzięki temu może zdarzyć się, że wykryjemy nieprawidłowości w kwestii przebieg pojazdu, który często bywa znacząco obniżany w celu zwiększenia atrakcyjności danego egzemplarza na rynku wtórnym.
Wiadomym jest bowiem, że auto z przebiegiem 180 tysięcy kilometrów znacznie łatwiej odnajdzie nowego właściciela, aniżeli identyczny pojazd, który na tablicy wskaźników posiada przebieg rzędu 500 tysięcy kilometrów. W praktyce auto z przekręconym licznikiem może być źródłem kosztownych awarii, ponieważ poszczególne podzespoły po takim dystansie mogą być już zużyte i kwalifikować się do wymiany na nowe.
Czy można sprawdzić historię samochodu sprowadzonego zza granicy?
W wielu przypadkach dostęp do historii pojazdu możliwy jest także w przypadku aut sprowadzonych zza granicy. W niektórych państwach oferowany jest darmowy lub płatny dostęp do raportów na temat danego egzemplarza pojazdu. Zwykle do uzyskania informacji wystarczy numer identyfikacyjny VIN, w takiej sytuacji nie musimy już spędzać mnóstwa czasu na przeszukiwanie dokumentacji w celu odnalezienia dawnych numerów rejestracyjnych czy daty pierwszej rejestracji. Dobrym przykładem mogą być auta ze Stanów Zjednoczonych, do których często możemy wykupić raport Carfax. Znajdują się w nim informacje na temat odnotowanych zdarzeń drogowych wraz z opisem, wyceną naprawy, a często także ze zdjęciami przedstawiającymi uszkodzenia pojazdu. Na bazie takich danych możemy znacznie łatwiej podjąć decyzję zakupową, ponieważ doskonale wiemy i widzimy, na ile poważna była odnotowana szkoda, a co za tym idzie, czy pojazd nadaje się do bezpiecznego użytkowania.
Specjalistyczny raport wykonany przez rzeczoznawcę – czy pozwoli wybrać egzemplarz w dobrym stanie?
Wiele osób decyduje się na zakup usługi w postaci specjalistycznych, kompleksowych oględzin samochodu, które dokonuje wykwalifikowany rzeczoznawca. Taka osoba spotyka się ze sprzedającym, a następnie skrupulatnie bada stan techniczny poszczególnych podzespołów. Do podstawowych czynności wykonywanych przez rzeczoznawcę możemy zaliczyć:
- ogólną ocenę danego egzemplarza,
- kontrolę stanu układu napędowego,
- sprawdzenie kondycji układu hamulcowego,
- badanie grubości lakieru za pomocą miernika,
- kontrolę stanu ogumienia,
- przegląd podwozia i nadwozia pod kątem korozji lub innych nieprawidłowości,
- odbycie jazdy próbnej,
- sprawdzenie prowadzenia i ogólnej kondycji auta w ruchu.
Na podstawie wykonanych czynności sporządzany jest specjalny, bardzo szczegółowy raport, w którym rzeczoznawca wskazuje na mocne i słabe strony pojazdu. Potencjalny kupujący otrzymuje więc informacje na temat tego, co należy naprawić w najbliższej przyszłości, a co za tym idzie, możemy w ten sposób ocenić ewentualne koszty, które należałoby ponieść bezpośrednio po zakupie auta. Często dodatkowym elementem jest indywidualna ocena dokonywana przez specjalistę, który wskazuje czy dany egzemplarz jest warty uwagi i w dalszej perspektywie czasu może być udanym zakupem.
Historia pojazdu, a faktyczny stan techniczny samochodu – czy zawsze się ze sobą łączą?
Wbrew pozorom nawet najbardziej optymistyczna historia pojazdu nie gwarantuje, że samochód będzie pozbawiony wad, czy też bezwypadkowy. Warto pamiętać, że auto z drugiej ręki zazwyczaj będzie liczyć sobie już kilka lub kilkanaście lat. Wiek w połączeniu z liczbą kilometrów, które dany pojazd ma już za sobą, mogą generować istotne problemy w postaci usterek lub awarii. Nie bez powodu używane samochody rzadko objęte są gwarancją, bowiem wiek robi swoje i zużycie poszczególnych podzespołów może wzmagać ryzyko występowania usterek. Nie przekreśla to jednak faktu, że przed zakupem absolutnie każdego samochodu powinno się skrupulatnie sprawdzić historię pojazdu. W końcu od tego zależy nasze bezpieczeństwo!
Czy w historii pojazdu mogą pojawić się fałszywe lub niesprawdzone informacje?
Warto pamiętać, że bazy danych czasami mogą wskazywać błędne informacje na temat danego pojazdu. Często wynika to z błędu ludzkiego jak chociażby poprzez błędnie wpisany przebieg pojazdu podany przez diagnostę podczas przeglądu technicznego albo przez policjanta w trakcie kontroli drogowej. W przypadku gdy informacje nie zgadzają się ze stanem faktycznym, warto skonsultować ten fakt z właścicielem pojazdu i szczegółowo wyjaśnić wszelkie niepokojące wieści.
Historia pojazdu – podsumowanie.
Dostęp do historii pojazdu to bardzo przydatna kwestia dla wszystkich osób, które są zainteresowane zakupem używanego samochodu. Co więcej, podstawowe źródło informacji, jakim jest rządowa strona internetowa, jest w pełni bezpłatne i ogólnodostępne – należy jedynie podać numery rejestracyjne pojazdu, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Wśród licznych informacji odnaleźć możemy nie tylko dane techniczne auta, ale także zapisy dotyczące terminowości i rezultatu przeglądów technicznych oraz przebiegu. Rozwinięciem usługi mogą być płatne bazy danych, które w większości przypadków oferują możliwość zakupu specjalnego, indywidualnego raportu. W takich dokumentach mogą znajdować się dodatkowe informacje, na przykład w kwestii powstałych uszkodzeń czy awarii, które czasami mogą posiadać dodatkowo stosowne fotografie, dokumentujące szkody. Kupując używany samochód, z pewnością warto zapoznać się z jego historią. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko zakupu przysłowiowej „skarbonki bez dna”.