Każde auto posiada własny numer VIN, czyli inaczej numer identyfikacyjny. Na jego podstawie możemy określić model, rodzaj nadwozia, producenta, typ skrzyni biegów, silnik, jak również numer produkcyjny wybranego auta. Jak sprawdzić numer VIN? Na to pytanie, postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Numer VIN – czym jest?
VIN stanowi numer identyfikacyjny samochodu, dzięki któremu można wskazać wybrany egzemplarz. Nazywa się go także nierzadko numerem nadwozia. Współcześnie numer VIN złożony jest z 17 różnych znaków – cyfr oraz liter łacińskiego alfabetu. Składają się one na trzy części:
- WMI – World Manufactured Identifier,
- VDS – Vehicle Desriptor Section,
- VIS – Vehicle Identifier Section.
W pierwszej z sekcji znajdziemy dane odnośnie do producenta auta, w drugiej – dane ogóle na temat modelu (przykładowo wyposażeniu w poduszki powietrzne, rodzaju napędu). Natomiast ostatnia z części numeru VIN tuczy się wybranego egzemplarza. Możemy tam odnaleźć numer seryjny, a czasami również rok modelowy i kod fabryki, w której auto zostało wyprodukowane.
Chociaż VIN (Vehicle Identyfication Number) wywodzi się z USA, to stosuje się go obecnie na całym świecie. Jego postać zwykle zgodna jest ze standardem międzynarodowym ISO, za sprawą czego sprawdzanie numeru VIN nie tylko auta wyprodukowanego w Stanach Zjednoczonych, ale również pojazdu z Korei albo Europy czy też Japonii odbywa się w identyczny sposób.
Numer VIN – gdzie można go znaleźć?
Jeśli potrzebujemy numeru VIN samochodu, ale nie mamy pojęcia, gdzie go znaleźć, powinniśmy dowiedzieć się, gdzie producenci pojazdów umieszczają go najczęściej.
Żeby móc znaleźć numer VIN, musimy wiedzieć najpierw, jak go możemy rozpoznać. VIN złożony jest z siedemnastu znaków (liter oraz cyfr). Pierwsze trzy, to tak zwany WMI, czyli kod międzynarodowy producenta. Następne sześć to VDS, czyli opis danego modelu. W ostatnich ośmiu znakach VIN, zawarto seryjny numer pojazdu.
Numer VIN – jak właściwie wygląda?
Firmom zajmującym się produkcją samochodów, wolno umieszczać znaki oddzielające od siebie wybrane części numeru VIN pod warunkiem, iż nie są one wykorzystywanymi powszechnie znakami w zakresie systemu identyfikacji VIN (nie mogą być one pomylone z tymi właśnie znakami). Umieszczony na samochodzie numer VIN winien zostać przedstawiony w jednym albo w maksymalnie 2 wierszach, bez żadnych odstępów, przy czym należy pamiętać, iż ciągłość części VIS, VDS oraz WMI, nie może zostać zakłócona.
VIN – gdzie go szukać?
VIN najłatwiej będzie znaleźć na znamionowej tabliczce, znajdującej się najczęściej na stronie wewnętrznej przedniej ściany samochodu – niedaleko drzwi, albo na wejściowych stopniach w pierwszych z drzwi pojazdu. Innymi popularnymi miejscami na umieszczenie VIN to: lewa strona obudowy rozdzielczej deski, prawe nadkole, przegroda czołowa, jak i okolice prawego amortyzatora.
VIN w dokumentacji
Numer VIN znajdziemy także w dowodzie rejestracyjnym naszego pojazdu – polu z oznaczeniem w postaci litery E. W tym wypadku nie mogą zostać użyte znaki rozdzielające, VIN będzie mieć ciągłą formę. Dokonując zakupu auta, powinniśmy koniecznie sprawdzić, czy numer VIN w dokumentacji zgadza się z tym umieszczonym w odpowiednich miejscach w aucie.
Dokładne sprawdzenie numeru VIN, może nas uchronić przed kupnem używanego pojazdu z trudną przeszłością. Jeśli nie chcemy paść ofiarą oszustwa, musimy koniecznie sprawdzić historię samochodu, który zamierzamy kupić, i to zanim podpiszemy stosowną umowę kupna-sprzedaży.
Zanim rozpoczniemy proces sprawdzania VIN, powinniśmy się upewnić, iż identyczny numer znajduje się na wszelkich dokumentach oraz na samym aucie – nieuczciwy sprzedawca może chcieć zdublować numery VIN oraz sfałszować papiery od samochodu. Nieprawidłowości mające związek z numerem VIN są jednym z pierwszych sygnałów, iż należy być bezwzględnie ostrożnym. Jeżeli sprzedawca nie będzie chciał nam podać numeru VIN, lepiej zrezygnować z takiego zakupu.