Prawidłowa praca układu napędowego w każdym samochodzie wymaga odpowiedniego oleju. Wynika to z faktu, że podzespoły silnika czy skrzyni biegów znajdują się w ciągłym ruchu, a liczne koła zębate, czy łańcuchy wymagają stałego smarowania. Jednym ze sposobów na to, by praca naszego układu napędowego była znacznie lżejsza, jest stosowanie ceramizera, czyli specjalnego preparatu, który tworzy warstwę ochronną wewnątrz silnika lub skrzyni i zmniejsza tarcie pomiędzy poszczególnymi elementami. Jakie funkcje spełnia ceramizer? Gdzie można go zastosować? Dlaczego korzystanie z tego środka może zapewnić dłuższą żywotność silnika i skrzyni biegów? Oto kompendium wiedzy, dzięki której lepiej zadbasz o sprawność Twojego auta!
Czym jest ceramizer?
Ceramizer to specjalny preparat, który stosuje się w celu usprawnienia pracy silnika, skrzyni biegów, układu wspomagania, czy mostów napędowych. Jego zadaniem jest ochrona powierzchni metalowych podzespołów układu napędowego, a także ogólna poprawa pracy silnika, czy skrzyni biegów. Do pozytywnych efektów stosowania tego rodzaju preparatów zalicza się też lepsze osiągi, mniejsze zużycie paliwa, czy wyższą kulturę pracy silnika. Ceramizer jest preparatem o bardzo dużej trwałości, dlatego utrzymuje się przez bardzo długi czas od zastosowania. To duża zaleta, biorąc pod uwagę fakt, że silnik w samochodzie często musi znosić naprawdę duże obciążenie, związane nie tylko z pracą na wysokich obrotach, ale też skrajnymi warunkami atmosferycznymi. Szerzej o zastosowaniu ceramizera wspominamy w dalszej części tekstu.
Do jakich podzespołów można zastosować ceramizer?
Zgodnie z zaleceniami producentów ceramizerów, tego rodzaju środki mają bardzo szeroki zakres zastosowania. Wśród podzespołów, których funkcjonowanie można wesprzeć za pomocą ceramizera, zaliczamy między innymi:
- silniki samochodów osobowych, ciężarowych oraz motocykli,
- skrzynie biegów,
- przekładnie kierownicze,
- mosty napędowe,
- reduktory oraz inne rodzaje przekładni.
Jakie efekty zapewniają ceramizery?
Stosowanie ceramizerów niesie za sobą sporo pozytywnych skutków, które łatwo będzie odczuć szczególnie w dłuższej perspektywie czasu. W końcu zwiększonej trwałości silnika lub skrzyni biegów nie zaobserwujemy gołym okiem. Pierwsze rezultaty możemy jednak poznać już po pokonaniu pierwszych kilkuset kilometrów. Mowa tu oczywiście o takich benefitach jak, chociażby wyższa kultura pracy czy niższe spalanie. Jakie jeszcze inne rezultaty możemy zaobserwować? Dla przykładu w samochodach osobowych pozytywnymi efektami płynącymi ze stosowania ceramizerów są:
- lepsza kultura pracy silnika,
- niższe zużycie paliwa,
- sprawniejszy rozruch (szczególnie w chłodne dni),
- wyraźna poprawa osiągów,
- mniejsze zużycie oleju.
Z kolei do kategorii zalet, których nie widać, z pewnością można zaliczyć fakt, że silniki oraz inne podzespoły pojazdu, w których zastosowano ceramizer, ulegają znacznie mniejszemu zużyciu w dłuższej perspektywie czasu. Jak wspominaliśmy w poprzednich akapitach, zadaniem ceramizera jest stworzenie pewnego rodzaju powłoki ochronnej, która zabezpiecza komponenty silnika przed nadmiernym tarciem i ogólnym zużyciem mechanicznym.
Czy ceramizery stosuje się tylko do samochodów osobowych?
Dużą zaletą współcześnie produkowanych ceramizerów jest fakt, że można stosować je do najróżniejszych pojazdów. Oznacza to, że producenci dopuszczają możliwość wykorzystania tego rodzaju środków także w maszynach budowlanych, sprzętach rolniczych, a nawet w silnikach budowanych z myślą o sportach motorowych. Szczególnie to ostatnie zastosowanie pokazuje, że ceramizery faktycznie zapewniają doskonałe właściwości w zakresie ochrony metalowych podzespołów. Jednostki napędowe projektowane z myślą o ekstremalnych warunkach pracy narażone są na duże przeciążenia oraz działanie bardzo wysokich temperatur. Takie warunki to spore wyzwanie dla silnika, dlatego warto wesprzeć jego poszczególne komponenty, regularnie stosując ceramizery.
Fabrycznie nowy samochód a stosowanie ceramizera – jakich efektów możemy oczekiwać?
Stosunkowo rzadkim przypadkiem jest stosowanie ceramizera w fabrycznie nowych samochodach o bardzo małym przebiegu. Wbrew pozorom takie rozwiązanie może mieć bardzo korzystny wpływ na trwałość pojazdu. Wspomniane we wcześniejszych akapitach cechy ceramizera, takie jak zdolność zmniejszenia zużyciu oleju czy poprawy pracy silnika mogą zaowocować w przyszłości. Ceramizer tworzy pewnego rodzaju powłokę ochronną, zapobiegającą nadmiernemu tarciu poszczególnych podzespołów w silniku, skrzyni biegów, mostach napędowych, czy przekładniach. Z tego względu stosowanie specjalistycznych preparatów może sprawić, że nawet po kilkunastu latach użytkowania samochodu w skrajnych warunkach atmosferycznych, także pod dużym obciążeniem, układ napędowy pozostanie zachowany w idealnym stanie technicznym. To z kolei może zapobiec kosztownym naprawom, czy kapitalnym remontom skrzyni biegów, czy silnika.
W jakich przypadkach zaleca się korzystanie z ceramizerów? Czy istnieją przesłanki, które mogłyby tego odradzać?
Ceramizery mogą być stosowane praktycznie w każdym pojeździe, niezależnie od wieku czy stopnia zużycia podzespołów. Niektórzy mechanicy sugerują, że preparaty poprawiające pracę silnika warto stosować od samego początku, czyli od momentu opuszczenia przez auto hali produkcyjnej. Dodatkowa ochrona silnika i skrzyni biegów z pewnością pozytywnie wpłynie na ich żywotność, a przy tym zmniejszy skutki uboczne związane z naturalnym zużyciem poszczególnych elementów. Oczywiście preparaty tego typu można stosować także w starszych pojazdach, które często cechują się większym zużyciem materiałów w silniku oraz skrzyni. Warto jednak pamiętać, że ceramizer nie jest sposobem na naprawę silnika i nie zastąpi remontu w przypadku, gdy stan układu napędowego wymaga większych inwestycji.
Preparaty takie jak ceramizer mają za zadanie jedynie usprawnić pracę podzespołów, zmniejszyć tarcie i zapobiec powstawaniu większych uszkodzeń. Jeżeli pojazd od dłuższego czasu przejawia objawy zużycia poszczególnych mechanizmów, stosowanie ceramizera na niewiele się zda. W takim przypadku warto przeprowadzić skrupulatną naprawę, by usunąć wszelkie awarie, jakie trapią układ napędowy. Następnie, gdy doprowadzimy samochód do właściwego stanu technicznego, warto powrócić do stosowania ceramizera. Specjalistyczny preparat z pewnością może pozytywnie wpłynąć na pracę silnika lub skrzyni biegów, co przełoży się na znacznie większą trwałość i wydajność układu napędowego oraz zapewni nam spokój na długie, długie lata!
Jak często powinno się stosować ceramizer?
Częstotliwość stosowania ceramizera to kwestia preferencji właściciela pojazdu. Co do zasady producent zaleca stosowanie środka raz do roku lub w odstępach kilku-, maksymalnie kilkunastu tysięcy kilometrów. Możemy więc przyjąć, że w silniku ceramizer stosujemy przy każdej wymianie oleju, lub nieco częściej w przypadku olei longlife. Z kolei w skrzyni biegów ceramizer powinniśmy stosować pomiędzy wymianami oleju – tutaj dobrym wyznacznikiem będzie wspomniany interwał kilku tysięcy kilometrów. Poprawę pracy podzespołów powinniśmy natomiast odczuć już po pierwszym zastosowaniu środka.
Sekret dłuższej żywotności silnika i skrzyni biegów z ceramizerami – podsumowanie
Pod pojęciem ceramizera rozumiemy specjalne preparaty, których zadaniem jest usprawnienie pracy elementów pojazdów samochodowych, motocykli, maszyn czy ciągników. Dzięki specjalnym właściwościom, takim jak możliwość stworzenia warstwy ochronnej, zabezpieczającej metalowe podzespoły przed nadmiernym tarciem, ceramizer ma znaczący wpływ na żywotność silnika, czy też skrzyni biegów. Regularne stosowanie ceramizerów może wydłużyć okres sprawności układu napędowego oraz zabezpieczy go przed nadmiernym zużywaniem. Doskonałym pomysłem może być użytkowanie ceramizera od samego początku posiadania samochodu, najlepiej od nowości. Takie rozwiązanie z pewnością może zapewnić bezproblemową, całkowicie bezawaryjną eksploatację auta przez długie lata!