Prawidłowe ciśnienie w oponach to podstawa. Tylko dzięki temu będzie można zapewnić sobie wygodę i komfort jazdy samochodem. Okazuje się jednak, że wielu kierowców ma z tym problem. Porządny kompresor samochodowy jest w stanie zaradzić takim sytuacjom. Można korzystać z tych, jakie często znaleźć można na stacjach samochodowych/myjniach. Istnieje jednak możliwość samodzielnego zakupu takiego urządzenia. Co należy na ten temat wiedzieć?

Jakie rodzaje kompresorów samochodowych są dostępne?

Zanim ktokolwiek przystąpi do zakupu kompresora, musi zdawać sobie sprawę z tego, że są do wyboru dwa rodzaje takich urządzeń. Oto:

  • kompresor membranowy – pomimo tego, że jego cena jest bardzo niska, nie jest polecany. Najczęściej bazuje się na nich w domowych warsztatach. Ich wadą jest to, że są bardzo hałaśliwe, a do tego mało wydajne. Dedykowane są one dla tych osób, jakie w stosunku do kompresora, nie mają dużych wymagań.
  • kompresory tłokowe – może to fakt, że ich wadą jest wysoka cena. Można być jednak pewnym tego, że cechuje je wysoka skuteczność, maksymalna wydajność, a do tego cicha praca. To dlatego poleca się je tym osobom, jakie często jeżdżą w trasy. Dzieli się je na te jednotłokowe, a także te z dwoma tłokami. Te drugie poleca się tym osobom, jakie przy pomocy tych urządzeń, jakie chcą nie tylko pompować koła, ale np. malować z pomocą kompresora ściany.

Czynniki, które należy wziąć podczas zakupu kompresora samochodowego

Nie tak trudno dostać kompresor samochodowy. Wybór jest szeroki. Zarówno, jeżeli mowa jest o sklepach stacjonarnych, jak również internetowych. Nie ma jednak co decydować się na pierwsze, lepsze urządzenie, ponieważ może się okazać, że ma się do czynienia z czymś, co kompletnie nie spełnia oczekiwań. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, decydując się na zakup takiego urządzenia?

Czas pracy

Parametr, który musi zostać przy każdym kompresorze. Najczęściej podawany jest on w minutach. Rzadkością jest to, żeby kompresor miał czas pracy podany w godzinach. Dzieje się tak z tego względu, że te urządzenia do wykorzystania na użytek prywatny po kilku lub kilkunastu minutach, przegrzewają się. Nie ma się co oszukiwać, że ma się do czynienia z urządzeniami do pracy ciągłej przez długi czas. Jeżeli komuś zależy na długim czasie pracy, powinien zapoznać się z informacjami, jakie widnieją na każdym opakowaniu.

Ciśnienie maksymalne

Wszystko uzależnione jest od tego, z jakim dokładnie producentem ma się do czynienia, jednak maksymalne ciśnienie może być wyrażone w:

  • barach [bar],
  • paskalach [Pa],
  • kilopaskalach [kPa],
  • megapaskalach [MPa],
  • milimetrach słupa rtęci [mmHg],
  • calach słupa rtęci [inHg],
  • kilogramach na centymetr kwadratowy [kg/cm2],
  • funtach na cal kwadratowy [psi].

Im większa będzie ta wartość, tym mocniej można być pewnym tego, że uda się uzyskać wysokie ciśnienie do pompowania kół (i nie tylko). Uwaga! Należy jednak wcześniej upewnić się, jaka jest maksymalna wartość ciśnienia w oponach, w samochodzie, który się posiada. W stosunku do różnych kół, ta wartość może być zmienna.

Hałaśliwy kompresor

Właściwie to należałoby powiedzieć, że im cichszy będzie kompresor samochodowy, tym dla jego właściciela lepiej. Jak rozpoznać poziom hałasu? Po wartościach, jakie zawsze wyraża się w decybelach (również, jeżeli chodzi o inne produkty). Zasada jest bardzo prosta – im mniejszy poziom hałasu, tym lepiej. Trzeba jednak wiedzieć, że jeżeli chodzi o ciche, mało hałaśliwe urządzenia, to duże kompresory zdobywają pierwsze laury.

Wbrew pozorom. Wszyscy bowiem sądzą, że to te najmniejsze kompresory samochodowe emitują niski poziom hałasu. Są one bardzo głośne i ich częste użytkowanie może doprowadzić do powstania dyskomfortu.

Źródło zasilania

Jest ono tak ważne, jak napięcie urządzenia. Decydując się na taki zakup, należy upewnić się, czy kompresor będzie można – w razie potrzeby – podłączyć do zapalniczki w samochodzie. O ile w domu podłączenie kompresora samochodowego do instalacji elektrycznej nie stanowi problemu, tak w trasie jest już nieco gorzej. Nie zawsze ma się swobodny dostęp do prądu. Jednak zawsze ma się zapalniczkę samochodową, która w tym momencie stanowi solidne wsparcie dla każdego kierowcy.

Co potrafi kompresor?

Wiele osób nie ukrywa tego, że zależy im na tym, aby mieć proste i łatwe w obsłudze urządzenie. Bez żadnych dodatkowych funkcji. Inni są przeciwni temu, chcąc znaleźć kompresor, który będzie w stanie zapewnić funkcje dodatkowe. Na co dokładnie można w takiej kwestii liczyć? Mowa tu o takich kwestiach jak:

  • różne przejściówki i końcówki – dzięki temu możliwe będzie pompowanie innych rzeczy, np. dmuchanych zabawek,
  • manometr – urządzenie pokazujące aktualne ciśnienie powietrza,
  • długość przewodu/wężyka – pozwalają one na swobodną pracę, niezależnie od miejsca, gdzie człowiek będzie się znajdował,
  • źródło światła – dzięki czemu możliwa będzie praca także w nocy.

Decydując się na zakup urządzenia, należy upewnić się również co do tego, że stawia się na urządzenie, które wśród innych użytkowników, cieszy się dobrą jakością.