Regularny, systematyczny serwis samochodu to podstawowa czynność, którą należy wykonywać by cieszyć się bezproblemową, bezawaryjną jazdą przez długie lata. Wymiana oleju, filtrów, jak i bieżące naprawy z pewnością przedłużą żywotność naszego auta oraz będą gwarancją pewności nawet podczas najdalszych, w tym również zagranicznych podróży. Jak wybrać najlepszy serwis dla Twojego auta? Podpowiadamy!

Gdzie serwisować samochód? Autoryzowany serwis, a może warsztat w pobliżu domu?

Kwestie związane z wyborem odpowiedniego warsztatu są dosyć skomplikowane, a co do zasady, ile osób tyle opinii. Nie brakuje bowiem kierowców, którzy dosłownie nie wyobrażają sobie możliwości powierzenia własnego auta do żadnego innego miejsca poza ASO (Autoryzowaną Stacją Obsługi). Równocześnie wiele osób decyduje się jednak na usługi zwyczajnych warsztatów, często kierując się przede wszystkim własną wygodą. W ten sposób serwisowanie samochodu powierzają serwisom, które znajdują się możliwie jak najbliżej domu. Każde z tych rozwiązań ma swoje istotne zalety, które trudno pominąć. Szerzej opisujemy je w kolejnych akapitach tekstu!

Autoryzowany Serwis Obsługi – czy warto serwisować samochód w ASO?

Oficjalne stacje obsługi to miejsca, w których serwisowana jest zdecydowana większość nowych samochodów. Wynika to z warunków gwarancji, które wymagają od właściciela lub użytkownika auta jego serwisowanie właśnie w ASO. Oczywiście w takich serwisach można wykonywać naprawy czy przeglądy również w starszych pojazdach. Dużą zaletą autoryzowanych serwisów jest z pewnością doświadczenie i wiedza zatrudnionych tam specjalistów oraz bezpośredni dostęp do oryginalnych części zamiennych wysokiej jakości. 

Dzięki temu możemy mieć pewność, że świeżo wymieniony element nie ulegnie uszkodzeniu po przejechaniu kilkuset kilometrów. Takie sytuacje zdarzają się bowiem od czasu do czasu w przypadku tanich podzespołów niskiej jakości.

Często w ASO możemy też liczyć na specjalne pakiety serwisowe, które umożliwiają obsługę naszego samochodu w znacznie lepszych cenach, czy też rabaty na zakup podzespołów czy akcesoriów. Co ważne, historia serwisowa pochodząca z ASO może okazać się dodatkowym aspektem, który zwiększy wartość, ale też atrakcyjność naszego samochodu na rynku wtórnym! Oczywiście dotyczy to wyłącznie przypadków, w których oferowany do sprzedaży pojazd posiada oryginalną książeczkę serwisową z całą listą przeglądów i napraw przeprowadzonych przez Autoryzowaną Stację Obsługi. Taki dokument często może być zarazem także potwierdzeniem przebiegu pojazdu oraz jego bardzo dobrego stanu technicznego.

Podsumujmy więc, jakie zalety niesie za sobą serwisowanie samochodu w Autoryzowanym Serwisie Obsługi? To przede wszystkim:

  • fachowa obsługa świadczona przez wykwalifikowanych i doświadczonych w danej marce mechaników,
  • dostęp do oryginalnych części zamiennych wysokiej jakości,
  • potencjalnie wyższa wartość samochodu w przypadku odsprzedaży,
  • obowiązkowy wybór w przypadku fabrycznie nowych samochodów objętych gwarancją.

Tradycyjne warsztaty samochodowe – jakie usługi oferują? Czy zapewniają wysoką jakość napraw?

Wielu kierowców korzysta z usług jakie oferują tradycyjne warsztaty samochodowe. Poszczególni mechanicy często specjalizują się w danej marce pojazdów, ale równie dużo serwisów zapewnia kompleksową obsługę aut wszystkich producentów. Zwykle w tradycyjnych warsztatach możemy liczyć na znacznie mniejsze koszty związane z przeglądami czy naprawami auta. Z kolei w kwestii doświadczenia czy umiejętności mechaników niestety nigdy nie możemy mieć pewności, jaką jakość usług oferuje dany warsztat.

Istotnym zagadnieniem może być też czas potrzebny na wykonanie naprawy. W serwisach ASO często obowiązuje kolejka chętnych do realizacji przeglądu, czy innego rodzaju usługi. W takim przypadku musimy uzbroić się w cierpliwość i czekać na swoją kolej. Podobnie sytuacja kształtuje się z realizacją usługi, która często może przeciągać się na kolejne dni. Tradycyjne warsztaty funkcjonują nieco inaczej. W takich serwisach mechanicy zwykle przyjmują równolegle maksymalnie 2-3 samochody, a co za tym idzie, cała naprawa przebiega dosyć szybko. Zwykle możemy liczyć również na krótsze terminy oczekiwania na wizytę w warsztacie. To zagadnienie jest jednak zależne od wielu czynników losowych.

W ramach podsumowania, wskażmy więc podstawowe zalety korzystania z tradycyjnych warsztatów samochodowych, do których zaliczyć możemy między innymi:

  • niższe koszty usług serwisowych,
  • krótszy termin oczekiwania na przyjęcie samochodu do warsztatu,
  • zwykle znacznie szybsza naprawa,
  • dostęp do wysokiej jakości części zamiennych z hurtowni.

Skąd czerpać opinie na temat warsztatów?

Wybierając warsztat samochodowy często kierujemy się opiniami innych klientów. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest z pewnością wybór serwisu polecanego przez naszą rodzinę czy znajomych. Takie osoby zwykle są w pełni godne zaufania, a co za tym idzie, jeżeli polecają danego mechanika, również i my raczej nie będziemy rozczarowani jakością obsługi.

Innym dosyć popularnym źródłem informacji i opinii jest internet. Sprawdzone warsztaty możemy znaleźć między innymi na forach dyskusyjnych dotyczących pojazdów danej marki, albo grupach użytkowników samochodów, które skupiają się na określonym regionie (mieście/województwie) kraju. W internecie często możemy również natrafić na promocyjne oferty warsztatów, które pozwolą zaoszczędzić nieco pieniędzy na wykonywanych naprawach.

Dlaczego regularne serwisowanie samochodu jest tak ważne?

Systematyczna obsługa pojazdu to między innymi przegląd ogólnego stanu podzespołów, ale też wymiana olei, filtrów, czy płynów eksploatacyjnych, które naturalnie z biegiem czasu ulegają zużyciu. W przypadku samochodów, które są regularnie serwisowane przez doświadczonych mechaników możemy szybko wykryć awarie, czy nadmierne zużycie poszczególnych części. To z kolei może mieć wpływ na nasze bezpieczeństwo, ale i komfort podróżowania. W czasie kontroli stanu technicznego auta mechanik z pewnością zauważy, że do wymiany kwalifikują się elementy układu hamulcowego albo zawieszenia naszego auta, które mogą być kluczowe w codziennym użytkowaniu samochodu.

Inną, równie ważną kwestią jest wspomniana wcześniej wymiana olei, filtrów oraz płynów eksploatacyjnych. Każdy samochód składa się z przeróżnych mechanizmów, które do poprawnego działania potrzebują czystego oleju, czy płynu. Zbyt niski poziom oleju, czy też zbyt zużyty olej mogą prowadzić do niewłaściwego smarowania podzespołów, co w konsekwencji może skutkować poważnymi awariami. Z kolei filtry, na przykład oleju, paliwa, czy powietrza, dbają o to, by do układu napędowego naszego samochodu nie przedostawały się różnego rodzaju zanieczyszczenia, potencjalnie niebezpieczne chociażby dla pompy oleju. Z tego względu regularne serwisowanie auta z pewnością może istotnie wpłynąć na jego trwałość i bezawaryjną eksploatację.

Jak często należy oddawać samochód do serwisu?

Wielu kierowców użytkuje swoje samochody bez odwiedzania warsztatu aż do momentu, gdy ewentualne awarie czy problemy z autem zaczną być wyraźnie odczuwalne w trakcie jazdy, czy wręcz unieruchomią pojazd. W praktyce takie działanie może prowadzić do dużo zwiększenie zużycia podzespołów, bądź nawet do poważnych awarii. Zgodnie z zaleceniami producentów wizyty w serwisie należy zaplanować co rok lub co 30 tysięcy kilometrów. Taki interwał wymaga wymiany oleju, filtrów i ogólnej oceny stanu technicznego auta.

Ze swojej strony polecamy nieco częstsze wizyty w warsztacie, szczególnie w sytuacji, gdy samochód porusza się głównie w ruchu miejskim lub jest użytkowany w trudnych warunkach. Wielu specjalistów sugeruje, by odbywać serwisy średnio co 10 tysięcy kilometrów. Taki interwał z pewnością będzie miał pozytywny wpływ na stan podzespołów i pozwoli cieszyć się bezproblemowym użytkowaniem przez długie, długie lata!

Jak wybrać najlepszy serwis dla twojego auta? – podsumowanie

Wybór warsztatu to istotna kwestia, która może mieć wpływ na stan techniczny naszego samochodu czy też ryzyko występowania ewentualnych awarii. Planując przegląd olejowy, jak i bardziej poważną naprawę mamy do wyboru naprawdę dużo warsztatów, począwszy od niewielkich, „garażowych” serwisów, aż po duże Autoryzowane Stacje Obsługi, które działają niczym olbrzymie korporacje. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady, jak i zalety. Ważne jednak jest to, by dokładnie sprawdzać opinie na temat danego warsztatu, czy pracujących w nim mechaników. Dzięki temu często możemy uniknąć późniejszych problemów w sytuacji, gdy z winy pracownika nasz pojazd ulegnie awarii, bądź ugrzęźnie w serwisie na długie miesiące! Pamiętajmy też o systematyczności! Zaleca się, by podstawowe czynności serwisowe przeprowadzać przynajmniej raz w ciągu roku lub częściej, jeżeli pojazdem pokonujemy naprawdę duże dystanse!