Kierowcy bardzo często korzystają z polskich autostrad, które pozwalają sprawnie dotrzeć w dane miejsce. Jednakże warto wiedzieć, że na autostradach w każdym roku dochodzi do wielu wypadków. Przeprowadzone badania wskazują, że w ostatnich latach na autostradach w naszym kraju zginęło blisko tysiąc osób, a ponad dziewięć tysięcy osób zostało rannych. Pomimo upowszechnienia tych dróg w Polsce, wielu kierowców nadal nie potrafi prawidłowo z nich korzystać. Czy autostrady w Polsce są bezpieczne dla kierowców? O czym warto wiedzieć?
Wypadki na autostradach
Przez cały czas przyczyny wypadków na autostradach są takie same. Dotyczą one:
- jazdy na zderzaku,
- zmęczenia kierowców,
- zbyt dużej prędkości.
Co ciekawe, w ostatnich 20 latach na autostradach w naszym kraju odnotowano ponad 6 tysięcy wypadków, w których zginęło niespełna tysiąc osób. Te dane wskazuje Komenda Główna Policji. Najbardziej niebezpieczny był rok 2017, gdzie odnotowano prawie 500 zdarzeń. W ostatnim czasie zauważamy spadek ilości wypadków na polskich autostradach, co jednak nie wpłynęło na bezpieczeństwo pasażerów. Autostrady w Polsce to miejsca, w których każdego roku odnotowuje się nieprzyjemne wypadki drogowe. Niektóre z nich są niestety śmiertelne.
Rozwój autostrad w Polsce
W naszym kraju autostrady bardzo szybko się rozwinęły. Coraz większy odsetek wypadków stanowią zdarzenia na drogach szybkich, czyli autostradach. Statystyki w każdym roku są różnorodne, a wypadki dotyczą najczęściej tych samych przyczyn. Kierowcy niestety cały czas nie potrafią oduczyć się błędnej jazdy na autostradzie. To wskazuje, że bardzo ważna jest edukacja w tej kwestii. Od roku 2010 policja w raportach dokładnie wskazuje na przyczyny wypadków na polskich autostradach. Dlaczego dochodzi do wypadków? Powodów jest kilka.
Zbyt wysoka prędkość na autostradzie
Autostrady w Polsce dają kierowcom wiele możliwości. Musimy jednak pamiętać o dopasowaniu prędkości do zasad ruchu drogowego i warunków na drodze. Najczęstszą przyczyną wypadków jest nie dostosowanie prędkości do warunków drogowych. W ostatnich latach jest to przyczyna aż 35% wypadków na autostradach polskich. To znak, że kierowcy jeżdżą przez cały czas zbyt szybko. Oczywiście ogromne znaczenie mają też warunki pogodowe. W czasie deszczu, mgły i śnieżycy nie musimy jechać z prędkości 140 km/h. Prędkość jest także ważna przy dużym natężeniu ruchu drogowego, gdy nie mamy zbyt wiele czasu na manewry.
Nie zachowanie bezpiecznej odległości od pojazdu z przodu
Kolejna przyczyna wypadków to nie zachowanie bezpiecznej odległości od pojazdu jadącego przed nami. Aż 20% wypadków dotyczy tego aspektu. Jest to tak zwana jazda na zderzaku, która bazuje na niedostatecznej odległości od auta z przodu. Od 2021 roku kierujący muszą oddzielać dystans co najmniej połowy liczby kilometrów na godzinę, która wskazuje na prędkość pojazdu z tyłu. W praktyce oznacza to, że jeśli jedziemy 120 km/h, musimy znajdować się co najmniej 60 metrów od auta przed sobą.
Nieprawidłowa zmiana pasów ruchu
Nieprawidłowa zmiana pasów ruchu jest następną przyczyną kolizji na polskich autostradach. Problemy te dotyczą ok. 8% wypadków na szybkiej drodze. Błędy popełniamy w trakcie włączania się do ruchu. Trzeba to robić, korzystając z rozbiegowego pasa. W tym czasie auta sunąco po autostradzie muszą zjechać na lewy pas i umożliwić pojazdom z prawem strony wjazd na autostradę. Poza tym, ważne jest to, aby w miarę możliwości poruszać się po prawym pasie.
Z lewego korzystamy jedynie podczas wyprzedzania. Do wypadków dochodzi przykładowo wtedy, gdy kończy się jeden pas i musimy zmienić go na inny. W takiej sytuacji musimy mieć na uwadze jazdę na suwak. Kierowcy muszą wiedzieć o tym, że pas awaryjny nie służy do postoju, lecz do awaryjnego zatrzymania.
Przemęczenie kierowców
Zmęczenie kierowcy to przyczyna ok. 12% wypadków na autostradach w Polsce. Przyczyny przemęczenia są różne i nie zawsze wiążą się ze zbyt długim czasem spędzonym za kółkiem. Na każdym kroku organizowane są kampanie bezpieczeństwa, w których zwraca się uwagę na zdrowie. Kierowca wsiadający do auta powinien być w dobrej formie. Choroby, przemęczenie, nadmierny stres – wszystko to negatywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Te kwestie mogą obniżać koncentrację i refleks, jak też wzmagać senność.
Podsumowując warto stwierdzić, że autostrady w Polsce każdego dnia są użytkowane przez tysiące kierowców. Statystyki wypadków na drodze są nieubłagalne w każdym roku zbierają swoje żniwo. Aby zniwelować ryzyko wypadku na autostradzie, warto dostosować jazdę do warunków drogowych i pogodowych. Niezwykle ważne jest też przestrzegania zasad zgodnych z ruchem drogowym. Kierowca zmęczony i zestresowany nie powinien zbyt długo siedzieć za kierownicą auta. Poza tym, znaczenie ma odpowiednia zmiana pasów ruchu na autostradzie. Zachowanie komfortu i bezpieczeństwa na autostradzie to priorytet dla każdego kierującego pojazdem. Niestety wypadki na autostradach cały czas się zdarzają, mimo że te drogi są wygodne i nowoczesne.