Felgi samochodowe są bardzo ważnym elementem każdego pojazdu, ponieważ to na nich osadzane są opony. Są one oczywiście niezbędnym elementem każdego samochodu, jednak na rynku można wybierać obecnie pomiędzy felgami stalowymi, aluminiowymi. Każdy z tych rodzajów ma swoje cechy charakterystyczne, o których dobrze jest wiedzieć, zanim dokona się wyboru. W tym artykule postaramy się wskazać najważniejsze różnice pomiędzy felgami stalowymi i aluminiowymi oraz postaramy się podpowiedzieć, które jest lepiej wybrać.
Felgi stalowe – najważniejsze cechy
Felgi stalowe są bardzo popularne wśród kierowców, ponieważ ich dostępność na rynku jest bardzo duża, a do tego są one zazwyczaj dużo tańsze od felg aluminiowych. Większość osób myśli, że są one gorsze, ponieważ są tańsze, jednak jak się okazuje, nie do końca tak jest w praktyce. Felgi stalowe są tańsze przede wszystkim ze względu na materiał z jakiego są wykonane. Nie posiadają one również tak imponujących wzorów jak felgi aluminiowe, jednak można je zakryć kołpakami, których na rynku można znaleźć naprawdę sporo.
Zalety i wady felg stalowych
Zalety:
- Niższa cena w stosunku do felg aluminiowych.
- Ich regeneracja jest tańsza, prostsza i szybsza.
- Dobrze sprawdzają się w warunkach zimowych.
- Mogą na nie być zakładane kołpaki.
- Posiadają długą żywotność.
Wady:
- Wyglądają mało estetycznie.
- Są bardziej podatne na działanie korozji niż felgi aluminiowe.
- Łatwo je uszkodzić.
Felgi aluminiowe – najważniejsze cechy
Felgi aluminiowe są wybierane przez wielu kierowców głównie ze względu na swój wygląd. Producenci felg aluminiowych cały czas dostarczają na rynek produkty o różnych wzorach, które można przypasować do wielu różnych modeli samochodów. Felgi aluminiowe mają po prostu swój charakter. Jedne są bardziej sportowe, natomiast inne mają charakter bardzo elegancki. Są one jednak dużo trudniejsze w utrzymaniu, ponieważ wszelkie zarysowania na takich felgach są bardzo mocno widoczne.
Dużą wadą takich felg jest również ich cena. Podstawowe modela kosztują już kilka krotnie więcej niż felgi stalowe, a te najlepsze modeli felg aluminiowych często kosztują nawet kilka lub kilkanaście tysięcy. Oczywiście samochody na felgach aluminiowych prezentują się bardzo dobrze, jednak trzeba mieć na uwadze, że ten rodzaj felg nie do końca nadaje się na każde warunki.
Wady i zalety felg aluminiowych
Zalety:
- Felgi aluminiowe są lżejsze niż felgi stalowe.
- Wyglądają bardzo estetycznie.
- Poprawiają chłodzenie hamulców samochodowych.
- Na rynku można wybierać z bardzo wielu różnych wzorów felg aluminiowych.
Wady:
- Są droższe niż felgi stalowe.
- Nie nadają się za bardzo do warunków zimowych, ponieważ szybko się w nich niszczą.
- Są dosyć trudnie w czyszczeniu.
- Ich renowacja jest zazwyczaj bardzo droga.
- Mają krótszą żywotność niż felgi stalowe.
- Są dosyć miękkie.
Które felgi wybrać – aluminiowe czy stalowe?
Wybór felg dla każdego właściciela samochodu do duże wyzwanie. Jak widać zarówno felgi stalowe, jak i również felgi aluminiowe mają swoje zalety. Co więc najlepiej wybrać? Dużo zależy w tej kwestii od budżetu jakim dysponujemy. Nie da się bowiem kupić felg aluminiowych w cenie stalowych. Jeżeli więc zależy na na zakupie felg w atrakcyjnej cenie, to najlepszym rozwiązaniem będą felgi stalowe, które również bardzo dobrze się sprawdzają. Co prawda wyglądają mniej estetycznie, jednak można je zakryć ładnymi kołpakami.
Felgi aluminiowe są droższe, jednak samochód z takimi felgami zazwyczaj prezentuje się po prostu lepiej. Jeżeli więc budżet nam na to pozwala, to warto rozejrzeć się właśnie za takimi felgami. Do wyboru jest naprawdę mnóstwo wzorów, z których każdy znajdzie coś dla siebie.
Najlepszym chyba rozwiązaniem jest jednak zakup dwóch kompletów felg. Na okres letni można śmiało montować felgi aluminiowe. Aby jednak nie uległy one zniszczeniu w skutek działania szkodliwych warunków obecnych w zimie, warto na ten okres zamieniać je na felgi stalowe. W ten sposób zadbamy o kondycję droższych felg aluminiowych, a zakup zamiennych felg stalowych nie powinien znacząco nadwyrężyć budżetu.
Pomoc specjalistów
Jeżeli decydujemy się na wymianę swoich felg, to warto skonsultować to ze specjalistami, którzy mogą doradzić w kwestii parametrów. Nie każda felga będzie pasować do każdego samochodu oraz do każdej opony. Warto wziąć ten fakt pod uwagę zanim dokona się zakupu, aby się nie rozczarować. Konsultacja ze specjalistami to najlepsze rozwiązanie, ponieważ daje to pewność, że zakupione felgi będą w pełni pasować.
Sam montaż opon na nowe felgi oraz montaż felg na samochód, powinien być wykonywany przez fachowców, którzy dysponują odpowiednim sprzętem do tego typu zadania. Nowe felgi trzeba czasem odpowiednio wyważyć oraz spasować, aby była możliwa komfortowa jazda na nich. Również ze względów bezpieczeństwa, lepiej jest udać się do specjalistycznego warsztatu, ponieważ źle zamocowane felgi sprawiają ogromne zagrożenie podczas jazdy, które może zakończyć się tragedia. Dotyczy to zarówno felg stalowych, jak i felg aluminiowych.