Auto złom – jak wygląda w praktyce operacja złomowania pojazdu?

Wiele osób zastanawia się jak w praktyce załatwić sprawy związane ze złomowaniem pojazdu. Chwila ta następuje po tym, jak okazuję się, że nasz pojazd nie nadaje się już do sprzedaży, gdyż jest to mało opłacalne lub koszty naprawy znacząco przewyższają wartość samochodu. Okazuje się, że w takiej sytuacji najkorzystniejszym i najszybszym rozwiązaniem problemu jest auto złom. Dokumenty i procedury często zniechęcają nas do podejmowania radykalnych kroków i obawiamy się, że nie mamy dostatecznej wiedzy na temat jak poradzić sobie ze złomowaniem pojazdu. W dalszej części artykułu postaramy się pokazać jakie kroki w praktyce należy podjąć i opiszemy jakie procedury czekają na nas w poszczególnych etapach. Liczymy, że ukazana przez nas procedura i porady pomogą w sprawnej i bezpiecznej operacji złomowania pojazdu.

Procedury i działania krok po kroku podczas operacji złomowania samochodu.

Na samym początku warto wspomnieć, by nie działać pochopnie i pod wpływem emocji. Pojawiający się problem sprzedaży samochodu lub konieczność zezłomowania go budzi w nas często mieszane odczucia. Decyzje, które podejmujemy, mogą być zbyt pochopne, gdyż chcemy jak najszybciej pozbyć się problemu. Gdy już dojdziemy do wniosku, że zezłomowanie pojazdu będzie najlepszym rozwiązaniem, warto zastanowić się i przeanalizować, czy w naszym pojeździe nie ma czasami zamontowanych części, które korzystnie byłoby sprzedać po demontażu. Takie działanie w niczym nie zaszkodzi, chcąc zezłomować samochód w późniejszym czasie, ponieważ stacje dają możliwość zezłomowania nawet niekompletnego pojazdu, a nam demontaż części daje możliwość dodatkowego przypływu odzyskanych pieniędzy z całej operacji pozbywania się auta. Przybliżmy więc sobie krok po kroku procedury i działania podczas złomowania pojazdu:

Przygotowanie dokumentów

Podczas operacji złomowania pojazdu obowiązkowe jest przygotowanie niezbędnych dokumentów, a są nimi: dowód osobisty, dowód rejestracyjny, karta pojazdu, umowa kupna – sprzedaży. W przypadku, gdy pojazd posiada kilku właścicieli, niezbędnym będzie również pisemne pełnomocnictwo. Jeśli prowadzimy firmę, a pojazd, który chcemy pozostawić w auto złomie, jest na nią zarejestrowany, potrzebny nam będzie wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

Wybór stacji złomowania pojazdów

Oferowanych usług oraz lokalizacji tego typu znajdziemy w różnych źródłach bardzo wiele. Kluczowym faktem, jaki musimy sprawdzić przy wyborze auto złomu, jest to czy dana stacja posiada pozwolenie wydane przez Marszałka Województwa na prowadzenie działalności w interesującym nas zakresie. Kolejnym kryterium wyboru powinny być korzyści pieniężne, a więc porównanie cen w kilku miejscach i wybór najkorzystniejszego.

Sprawdzenie poprawności wydanych dokumentów przez auto złom

Po udaniu się do stacji złomowania pojazdów i załatwieniu formalności należy sprawdzić, czy pracownik wydał nam wszystkie dokumenty. Dokumentami, jakie powinniśmy otrzymać, są: zaświadczenie potwierdzające zezłomowanie samochodu (3 egzemplarze), unieważnienie karty pojazdu, tablic rejestracyjnych oraz dowodu rejestracyjnego.

Wydział komunikacji

Kolejnym etapem jest udanie się do odpowiedniego dla nas wydziału komunikacji w celu wyrejestrowania samochodu. Na tę czynność mamy ograniczony czas, a jest to 30 dni.

Towarzystwo ubezpieczeniowe

W ostatnim kroku powinniśmy skontaktować się ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym w którym opłacaliśmy ubezpieczenie swojego samochodu. Możemy poprzez złożenie wniosku ubiegać się o zwrot składki OC za niewykorzystany okres ochrony.

Okoliczności, na jakie możemy napotkać podczas wizyty w auto złomie.

Wizycie w auto złomie towarzyszą różnego rodzaju okoliczności, które warto wiedzieć przed pierwszą wizytą. Po pierwsze po operacji złomowania w puncie otrzymujemy kwotę, która zazwyczaj mieści się w przedziale 300 – 500 zł. Po drugie ważnym aspektem jest masa naszego pojazdu. Z biegiem lat i różnymi okolicznościami związanymi ze sposobem użytkowania samochodu, jego masa zmienia się w stosunku do tej po wyprodukowaniu. Jeśli podana zależność będzie mniejsza niż 90% to auto złom może pobrać od nas opłatę. Pamiętajmy, że kwota ta nie może przekraczać 10 zł za każdy kilogram odbiegający od podanej wartości. Na koniec, podsumowując temat, miejmy na uwadze, aby nasze auto trafiło do legalnego punktu złomowania i sprawdźmy, o ile to możliwe, wiarygodność auto złomu, by uniknąć czyhających na nas zagrożeń.