Zakup samochodu często może być naprawdę trudnym wyzwaniem. Bogata oferta pojazdów nowych, jak i używanych, może powodować nie lada ból głowy u osób, które nie wiedzą, czego dokładnie poszukują. Czy warto zdecydować się na zakup auta na zamówienie? Lepszym wyborem będzie nowy samochód prosto z salonu, a może używany, na przykład sprowadzony zza granicy? Jak właściwie określić swoje potrzeby względem nowego samochodu? Każde zw wspomnianych zagadnień omówimy w dalszej części tekstu.

Nowy samochód? Jak określić własne potrzeby?

Jednym z podstawowych problemów, jakie towarzyszą wielu klientom, jest nie do końca oszacowana lista potrzeb względem nowego pojazdu. W końcu w sprzedaży znajdują się auta z całego świata, w przeróżnych wersjach nadwozia, ze zróżnicowanym źródłem napędu… Jak określić własne potrzeby? Przede wszystkim warto na spokojnie zastanowić się nad tym, do czego będzie służyć nam nasz nowy samochód! Jeżeli posiadasz dużą rodzinę, to raczej należy skreślić niewielkie auta z segmentu A czy B, ponieważ dobrym, komfortowym wyborem może być duże kombi, van, czy SUV. Z kolei w przypadku osób, które potrzebują pojazdu do codziennych, samotnych przejazdów po mieście, doskonałą propozycją może być mały samochód, może nawet elektryczny lub hybrydowy. Analizując potrzeby względem samochodu, rozważ następujące kwestie:

  • Jakiego rodzaju auta potrzebujesz? Może być to hatchback, sedan, kombi, a może van?
  • Ile osób będzie korzystać z samochodu? Być może będziesz jeździć samotnie, a może z rodziną?
  • Jaki rodzaj napędu preferujesz? Silnik benzynowy, wysokoprężny, zasilany gazem LPG, a może elektryczny?
  • Ile kilometrów przejeżdżasz w skali roku? Ta kwestia może pomóc w doborze odpowiedniego napędu!
  • Jaki jest Twój budżet na zakup samochodu? Czy finanse pozwolą na nowy model z salonu, czy może jednak na używane auto?

To zaledwie kilka spośród wielu kryteriów wyboru samochodu. Powyższa lista pytań jest jednak dosyć ogólna i pozwala wyrobić sobie wstępne oczekiwania względem pojazdu.

Zakup samochodu – co warto wiedzieć na temat formalności?

Decydując się na zakup samochodu, warto wiedzieć o podstawowych zagadnieniach związanych z koniecznymi formalnościami. Jak wszyscy z pewnością wiemy, każdy pojazd poruszający się po polskich oraz zagranicznych drogach musi być oficjalnie zarejestrowany i wyposażony w tablice rejestracyjne. Kupując nowe auto z salonu, musimy być przygotowani na to, że jego odbiór nastąpi dopiero po dopełnieniu formalności – zarówno tych związanych z transakcją, jak i z dokumentacją w wydziale komunikacji. Podobnie sytuacja kształtuje się w przypadku używanych pojazdów z importu. Zwykle nie są one zarejestrowane w kraju, a co za tym idzie, ich użytkowanie jest utrudnione. Warto pamiętać, że począwszy od 2024 roku powrócił obowiązek rejestracji samochodów, a przepis ten dotyczy także aut zakupionych w Polsce. Na dopełnienie formalności nowy właściciel ma 30 dni od momentu przeprowadzenia transakcji. Jeżeli nasze auto pochodzi od polskiego właściciela i posiada tablice rejestracyjne zgodne z obowiązującym wzorem, nie musimy wymieniać ich na nowe, dzięki czemu możemy zaoszczędzić nieco pieniędzy. Każdy pojazd musimy także posiadać ważną polisę ubezpieczeniową OC. Brak ubezpieczenia wiąże się z karą w wysokości kilku tysięcy złotych, a co gorsza, może mieć katastrofalne skutki w przypadku kolizji drogowej.

Zakup używanego samochodu – co należy sprawdzić przed podpisaniem umowy?

Samochody z „drugiej ręki” cechują się znacznie bardziej przystępnymi cenami, aniżeli ich fabrycznie nowe, salonowe odpowiedniki. Warto jednak pamiętać, że używany pojazd może kryć w sobie pewne tajemnice. Z tego względu przed podpisaniem umowy koniecznie należy skrupulatnie sprawdzić stan i historię danego egzemplarza. W ten sposób z pewnością obniżymy ryzyko natrafienia na tak zwaną „minę”, czyli pojazd w kiepskim stanie, który będzie wymagać dużych nakładów finansowych. Co należy sprawdzić? Przede wszystkim stan techniczny pojazdu. Mowa tu zarówno o kwestiach mechanicznych, jak i blacharsko-lakierniczych! Sprawdzamy więc stan układu napędowego, warto wsłuchać się w odgłosy, jakie wydaje silnik, czy skrzynia biegów. Dobrym krokiem będzie także obejrzenie podzespołów pod kątem ewentualnych wycieków. Naprawy związane z układem napędowym często mogą pochłonąć majątek!

Oczywiście kluczowa może okazać się jazda próbna. W trakcie przejażdżki sprawdź, jak sprawnie przyspiesza dany egzemplarz, czy nie wydaje niepokojących dźwięków, czy nie odczuwasz wibracji na kierownicy. Warto zwrócić też uwagę na tablicę wskaźników, gdzie mogą pojawiać się niepokojące kontrolki sugerujące ewentualne problemy techniczne.

Odchodząc od kwestii układu napędowego, równie istotny jest stan blacharsko-lakierniczy pojazdu. Skrupulatnie sprawdź ewentualne oznaki korozji, czy niedoskonałości lakieru. Jeżeli poszczególne elementy nadwozia różnią się między sobą kolorem lakieru, albo wydają się być źle spasowane, może sugerować to powypadkową przeszłość pojazdu. Istotnym problemem może być też wspomniana korozja, która potrafi dotknąć nawet kilkuletnie samochody. Sprawdźmy stan podłogi, progów, czy nadkoli, które często padają ofiarą rdzy. W praktyce trudno jest jednak dostrzec wszelkie nieprawidłowości dotyczące stanu technicznego danego egzemplarza. W tym celu warto udać się na przegląd do warsztatu specjalizującego się w pojazdach danej marki. Takie miejsca często oferują wykonanie inspekcji technicznej w cenie kilkuset złotych. W efekcie otrzymasz szczegółowy raport dotyczący sprawności auta i szacunkowych kosztów naprawy występujących awarii. Na oględziny samochodu możemy też zabrać kogoś, kto lepiej zna się na samochodach. Z pewnością pomoc dodatkowej osoby pomoże wykryć więcej problemów z autem, a ponadto może być istotną kartą przetargową podczas negocjacji cenowych.

Nowe samochody na zamówienie – jak to działa?

W przypadku osób, które decydują się na zakup fabrycznie nowego samochodu, możliwe jest znacznie lepsze dostosowanie napędu, kolorystyki, czy wyposażenia względem własnych potrzeb i preferencji. Wynika to z faktu, że zamawiając nowy pojazd, możemy zdecydować się na jego samodzielną kompletację za pośrednictwem specjalnego konfiguratora. W takim przypadku autoryzowany salon sprzedaży przekaże nasze zamówienie wprost do producenta. W efekcie w ciągu kilku miesięcy nasz wymarzony, skrojony na miarę indywidualnych potrzeb, fabrycznie nowy samochód dotrze do salonu, albo nawet wprost pod nasz dom! Czy to dobre rozwiązanie? Zdecydowanie tak! Konfigurując auto pod kątem własnych potrzeb, możesz wybrać te dodatki, czy akcesoria, z których faktycznie będziesz korzystać podczas codziennej eksploatacji samochodu. Często lepszym wyborem może być dopłata do lepszej, mocniejszej jednostki napędowej, aniżeli do kolejnych „ekstrasów”. W ten sposób unikniesz przepłacania za zbędne opcje wyposażenia i dostosujesz kolorystykę do własnego stylu, co z kolei zapewni większą radość z nowego auta!

Samochody używane na zamówienie – czy to dobry pomysł?

Oczywiście na rynku istnieje wiele firm, które są w stanie dostarczyć samochody używane na zamówienie klienta. W większości przypadków usługa działa w ten sposób, że osoba zainteresowana zakupem auta przekazuje swoje wytyczne względem nowego pojazdu. Mowa tu o marce i modelu albo o rodzaju nadwozia, preferowanej jednostce napędowej, czy maksymalnym wieku pojazdu. Specjaliści poszukują samochodu, który będzie spełniać wymagania klienta, a następnie, gdy uda się odnaleźć interesującą ofertę, przekazują informacje wprost do zainteresowanej osoby. Często zdarza się, że pojazdy pochodzą z importu, na przykład ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji, a nawet Japonii. Wynika to z faktu, że na zagranicznych rynkach liczba dostępnych samochodów jest znacznie większa, a co za tym idzie, łatwiej dostosować ofertę do potrzeb i preferencji klienta. Czy takie rozwiązanie jest dobrym wyborem? Oczywiście, że tak, choć warto mieć na uwadze, że samochód używany może być zakupem podwyższonego ryzyka. W przypadku starszych pojazdów lista wyposażenia czy kolorystyka są mniej istotnymi kwestiami i powinny ustąpić miejsca dokładnej inspekcji stanu technicznego. Co za tym idzie, zakup samochodu używanego na zamówienie może być doskonałym pomysłem, jednak warto kompleksowo sprawdzić stan auta przed jego zakupem.

Zakup samochodu nowego lub używanego – podsumowanie

Zmiana lub zakup samochodu to istotna decyzja w życiu każdego człowieka. W końcu inwestycja w nowy pojazd może pochłonąć znaczną część oszczędności, a przy tym od słuszności wyboru może zależeć komfort podróżowania, koszty eksploatacji, czy ogólne zadowolenie z auta. Decydując się na zakup samochodu, warto przeanalizować swoje potrzeby i w połączeniu z indywidualnymi preferencjami opracować listę kryteriów, którymi będziesz się kierować poszukując auta. W doborze pojazdu często mogą pomóc specjaliści, którzy zajmują się dostarczaniem samochodów na zamówienie. W przypadku nowych aut wersję napędu czy listę wyposażenia można dostosować do własnych preferencji, indywidualnie konfigurując auto. Z kolei w przypadku pojazdów używanych możemy skorzystać z oferty firm, które zajmą się wyszukaniem i dostarczeniem pod dom takiego auta, które w pełni będzie zaspokajać potrzeby klienta!