Nowe przepisy wymagają od nowego właściciela pojazdu jego przerejestrowanie w terminie 30 dni od zakupu. Czy w takiej sytuacji można zgodnie z prawem zostawić dotychczasowe tablice rejestracyjne? Jakie korzyści, a jakie wady niesie za sobą takie rozwiązanie? Odpowiadamy na najbardziej zawiłe kwestie!
Czy można zostawić stare tablice rejestracyjne? – uregulowania prawne
Co do zasady nowy właściciel pojazdu może pozostawić dotychczasowe tablice rejestracyjne, niezależnie od tego, czy wyróżnik (kod literowy) jest zgodny z jego miejscem zamieszkania. Warto jednak podkreślić bardzo istotny szczegół, który determinuje czy tablice można pozostawić, czy należy wymienić je na nowe! Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami nowy właściciel pojazdu może pozostawić dotychczasowe tablice rejestracyjne wyłącznie jeżeli są one zgodne z aktualnie obowiązującym wzorem.
Oznacza to, że tablice muszą posiadać symbol Unii Europejskiej po lewej stronie, na niebieskim tle. W innym przypadku muszą one zostać wymienione na nowe. Pojawia się więc pytanie, jakie wzory tablic możemy wyróżnić i czym różnią się one między sobą? Co do zasady wyróżniamy:
- czarne tablice rejestracyjne (wydawane w latach 1976 – 2000,
- tablice rejestracyjne z symbolem polskiej flagi (wydawane w latach 2000 – 2006),
- tablice rejestracyjne z symbolem flagi Unii Europejskiej (wydawane od 2006 roku do chwili obecnej).
To zagadnienie jest jednak dosyć skomplikowane i może wywoływać pewne wątpliwości, dlatego poniżej wyjaśniamy, czym cechują się poszczególne wzory numerów rejestracyjnych i jak najłatwiej je rozpoznać.
Czarne tablice rejestracyjne
Na ulicach polskich miast wciąż możemy spotkać samochody wyposażone w tak zwane czarne tablice, czyli takie, na których widnieje napis wykonany białą czcionką na czarnym tle. Ten wzór tablic obowiązywał od 1976 roku do 2000 roku, a więc w zasadzie najnowsze pojazdy z takimi numerami mają już nie mniej niż 24 lata. Zgodnie z nowymi przepisami takich tablic nie możemy pozostawić.
Podczas rejestracji samochodu w Wydziale Komunikacji należy je zwrócić, a w to miejsce otrzymamy nowe numery rejestracyjne z aktualnym wzorem. Ten fakt jest sporym uderzeniem w miłośników starszych pojazdów, dla których stare tablice rejestracyjne były istotne ze względu na aspekt wizualny. Do tej pory numery można było pozostawić, zgłaszając jedynie nabycie pojazdu (bez jego przerejestrowania). Obecnie przepisy wymagają wymiany tablic w ciągu 30 dni od zakupu auta, a niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z karą administracyjną w wysokości nawet 1000 złotych.
Co ważne, rozwiejmy wszelkie wątpliwości i mity, na które można natrafić w internecie! Dopóki pojazd pozostaje w rękach dotychczasowego właściciela, którego dane widnieją w dowodzie rejestracyjnym, tablice utrzymują swoją ważność i nie ma prawnego obowiązku ich wymiany na nowe.
Tablice rejestracyjne z symbolem polskiej flagi
Nowe przepisy są również istotne dla osób, które decydują się na zakup pojazdu wyposażonego w tablice rejestracyjne z symbolem polskiej flagi zlokalizowanym z lewej strony na niebieskim tle. Takie numery wydawane były od 2000 do 2006 roku i niestety również nie są zgodne z obecnie obowiązującym wzorem. Podobnie jak w przypadku starszych tablic, takowe również należy wymienić podczas przerejestrowania pojazdu.
Tablice rejestracyjne z symbolem flagi Unii Europejskiej
Ten wzór tablic rejestracyjnych wydawany jest od maja 2006 roku, a co za tym idzie, większość samochodów poruszających się po naszych drogach posiada numery rejestracyjne z symbolem Unii Europejskiej po lewej stronie, na niebieskim tle. Ten wzór jest aktualnie obowiązującym, a co za tym idzie, kupując pojazd z takimi tablicami, nie musimy wymieniać ich na nowe.
Ta zasada obowiązuje niezależnie od miejsca zamieszkania nowego właściciela – jeżeli pojazd został zarejestrowany w Gdańsku, a obecny właściciel jest zameldowany we Wrocławiu, również może poruszać się na dotychczasowych numerach rejestracyjnych. Takie rozwiązanie jest w pełni legalne i zgodne z przepisami!
Kto musi wymienić tablice rejestracyjne na nowe – wszystkie informacje w pigułce!
Jak pokazują informacje zawarte w powyższych akapitach, obowiązek zmiany tablic rejestracyjnych dotyczy wyłącznie nowych właścicieli pojazdów wyposażonych w tablice ze starym, niezobowiązującym już wzorem. Posiadacze samochodów, motocykli, przyczep czy innych pojazdów, które posiadają tablice z symbolem flagi Polski na niebieskim tle, czy też z białą czcionką na czarnym tle muszą niestety zmienić numery na nowe, zgodne z aktualnym wzorem. W razie niedopełnienia tego obowiązku właściciel może otrzymać karę administracyjną w kwocie do 1000 złotych.
Ile kosztuje wymiana tablic rejestracyjnych na nowe?
Jeżeli podczas przerejestrowania pojazdu zdecydujemy się na zmianę tablic rejestracyjnych na nowe, musimy oczywiście wnieść określoną odgórnie opłatę za ich wydanie. Zwykłe tablice rejestracyjne dla samochodu osobowego, czy też ciężarowego to koszt 80 złotych. Taki wydatek nie jest istotnym obciążeniem dla domowego budżetu. Do tej kwoty należy jednak doliczyć jeszcze dodatkową opłatę w wysokości 12,50 złotych za komplet znaków legalizacyjnych.
Istnieje jednak znacznie droższa opcja, a mianowicie wybór indywidualnych tablic rejestracyjnych, których koszt wynosi 1000 złotych. W takiej sytuacji właściciel pojazdu może samodzielnie skonfigurować swój numer rejestracyjny, umieszczając w nim na przykład swoje imię, pseudonim, czy nazwę firmy. Wówczas numer rejestracyjny składa się z litery będącej wyróżnikiem województwa (np. W – dla województwa mazowieckiego), cyfry od 0 do 9, a następnie, po prawej stronie naklejki homologacyjnej znajduje się do pięciu dowolnie wybranych przez właściciela znaków. Dla przykładu taka tablica może posiadać numery rejestracyjne „W0 AUTO” lub dowolną inną kombinację liter i cyfr.
Czy warto zmieniać numery rejestracyjne na nowe?
Każda tablica rejestracyjna posiada wyróżnik charakterystyczny dla danego regionu. Kombinacja liter jest przyporządkowana do konkretnego powiatu, miasta, czy dzielnicy. Dawniej to właśnie wyróżnik był pierwszym sposobem na identyfikację, skąd pochodzi dany pojazd. Obecnie przez wzgląd na popularność różnych form finansowania jak leasing, czy wynajem, ta zasada w gruncie rzeczy nie ma już przełożenia na rzeczywistość. Coraz więcej samochodów porusza się na tablicach rejestracyjnych z całkowicie odmiennych regionów kraju.
Wynika to z faktu, że firmy zajmujące się leasingiem pojazdów zwykle posiadają swoje siedziby w dużych miastach, na przykład w Warszawie, Poznaniu, czy we Wrocławiu. W efekcie każdy rejestrowany przez firmę pojazd otrzymuje tablice z wyróżnikiem charakterystycznym dla danego miasta. Stąd też znaczna część nowych samochodów, które poruszają się dla przykładu na Podlasiu, może posiadać warszawskie, czy krakowskie numery rejestracyjne. To sprawia, że wyróżnik tablic rejestracyjnych posiada coraz mniejsze znaczenie.
Decyzję o wymianie tablic musisz podjąć samodzielnie
Co do zasady wymiana tablic na nowe nie jest wymagana, jeżeli są one zgodne z obecnie obowiązującym wzorem. Decyzja o wymianie należy więc wyłącznie do Ciebie. Pytanie, czy chcesz poruszać się pojazdem wyposażonym w numery rejestracyjne z innego regionu? Dla niektórych może być to zaleta, chociażby ze względu na fakt, że dany numer może posiadać ciekawą kombinację znaków czy przez wzgląd na brak możliwości identyfikacji pochodzenia właściciela.
Inni kierowcy z pewnością znajdą wiele wad takiego rozwiązania. Poza lokalnym patriotyzmem może to być chociażby mit, jakoby funkcjonariusze policji chętniej zatrzymywali do kontroli pojazdy z „obcymi” tablicami, pochodzącymi z innych regionów kraju. W ogólnym rozrachunku należy jednak podkreślić, że numery rejestracyjne nie są obecnie specjalnie istotnym zagadnieniem. Co więcej, spora część użytkowników pojazdów w ogóle nie pamięta numerów swojego samochodu czy motocykla. Decyzja pozostaje więc wyłącznie po stronie właściciela, zresztą zmiana tablic to niewielki koszt, wynoszący zaledwie 80 złotych.
Brak wymiany tablic sposobem na oszczędność pieniędzy?
Jeżeli zdecydujemy się na pozostawienie dotychczasowych tablic, faktycznie możemy zaoszczędzić nieco pieniędzy podczas przerejestrowania pojazdu. Jak wspominaliśmy w poprzednich akapitach koszt wydania standardowych tablic to 80 złotych (za dwie sztuki – na przód i na tył). Z kolei w przypadku indywidualnych tablic jest to koszt 1000 złotych (po 500 zł za przednią i tylną tablicę). W przypadku zwykłych numerów rejestracyjnych oszczędność nie jest więc wyjątkowo odczuwalna, dlatego kwestia pieniędzy raczej nie powinna być podstawą do podjęcia decyzji o pozostawieniu tablic, czy też o ich wymianie na nowe.
Tablica rejestracyjna po przednim właścicielu – podsumowanie
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nowy właściciel nie ma obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych na nowe, pod warunkiem, że są one zgodne z aktualnym wzorem. To oznacza, że po lewej stronie tablicy, tuż obok wyróżnika, powinien znajdować się symbol flagi Unii Europejskim na niebieskim tle. Ta zasada dotyczy także pojazdów zarejestrowanych w innych regionach kraju – od kilku lat nie ma już obowiązku dostosowywania tablic do wyróżnika dla danego regionu (dzielnicy, miasta, czy powiatu). Decyzja o zmianie tablic rejestracyjnych leży więc wyłącznie po stronie właściciela, który może, lecz nie musi decydować się na nowe numery. Do wymiany tablic zobligowani są natomiast nowi właściciele samochodów wyposażonych w tak zwane „czarne tablice” oraz te, które w miejscu flagi unijnej posiadają symbol polskiej flagi.